Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 03-11-16, 15:09
Το avatar του χρήστη anthropas7
anthropas7 Ο χρήστης anthropas7 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 20-02-2008
Μηνύματα: 8
anthropas7 is on a distinguished road
Αφορμή για να ψάξω όλη αυτή την ιστορία ήταν να βρώ τον λόγο για τον οποίο πρέπει να αλλάξω τον nox και ποιά οφέλη θα έχω. Αυτό που διαπίστωσα με μετρήσεις στην πορεία και όχι σε ράμπα είναι πως δεν υπήρξε καμία αλλαγή στην λειτουργία του αυτοκινήτου πριν και μετά την αλλαγή.
Αν έχει καταργηθεί η λειτουργία φτωχού μίγματος απο την αλλαγή software δεν μπορώ να το ξέρω απλώς ανέφερα τα όσα μου είπε ο τεχνικός. Η μόνη επιβεβαίωση σε αυτό θα ήταν να γυρίσω το software σε προηγούμενη έκδοση(που δεν το θεωρώ σωστό) και τότε να δουλέψει φτωχά. Συμφωνώ και εγώ σε αυτό που λες και μου φαίνεται ακραίο να έχει γίνει αυτή η αλλαγή αλλά χωρίς να ξέρω αν όντως αλλάζει κατηγορία euro η κατα πόσο αλλάζουν τα καυσαέρια δεν μπορώ να το αντικρούσω με βεβαιότητα.
Σχετικά με την φτωχή λειτουργία δεν έχω λόγο να διαφωνήσω με αυτό που λες για το ελάχιστο φορτίο καθώς δεν είμαι μηχανικός αλλά στο άρθρο που επισύναψα σε προηγούμενο ποστ δείχνει φτωχότερο μίγμα του στοιχειομετρικού από μηδενικό φορτίο μέχρι και σχεδόν 60% engine load. Δεν γνωρίζω την αξιοπιστία του άρθρου απλώς το αναφέρω.
Εν κατακλείδι μένω με το αυτοκίνητο να δουλεύει ως έχει αφού δεν εμφανίζει κάποιο πρόβλημα και αφήνω τις αναζητήσεις φτωχού μίγματος στην άκρη. Σε ευχαριστώ rapid_fast για τον χρόνο και τις γνώσεις που προσέφερες για ένα θέμα που είναι κάπως εξειδικευμένο ακόμα και για συνεργεία.
Απάντηση με παράθεση