Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-02-19, 11:19
natsolibre Ο χρήστης natsolibre δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 12-05-2017
Μηνύματα: 15
natsolibre is on a distinguished road
Ενδειξη ψυκτικού

Καλημέρα σε όλους και συγνώμη αν έχει τεθεί το ίδιο θέμα προηγουμένως.
Εχω ένα 3.16i , Ε46 μοντέλο 2001, 219.000 χμ και αντιμετωπίζω το εξής θέμα.
Αρχές Δεκέμβρη περίπου μου αναψε η ένδειξη για ψυκτικό υγρό, το έλεγξα την ίδια μέρα και η στάθμη μια χαρά (το τσουτσουνάκι πάνω). Να μην τα πολυλογώ μου έκανε το ίδιο θέμα σχεδόν κάθε μέρα για 15 μέρες περίπου. Τα συμπτώματα ήταν τα εξής. Η ένδειξη άναβε σε σχετικά μeγάλες ταχύτητες (3η ταχύτητα και πάνω) και ποτέ με 1η η 2α . Σε στάθμευση ήταν πάντα σβηστή. Επίσης δεν παρατήρησα ποτέ αύξηση θερμοκρασίας, τα λάδια του καθαρά, ούτε μείωση του ψυκτικού το οποίο μου είχε γίνει έμμονη ιδέα και το έλεγχα κάθε μέρα.
Επίσκεψη σε γνωστό μου μηχανικό (πολλά χρόνια στη BMW).
Για αρχή μου άλλαξε αισθητήρα χωρίς αποτέλεσμα. Μου έκανε εξαέρωση όπου φάνηκε πως έλειπε λίγο ψυκτικό και το πρόβλημα λύθηκε για 900 χιλιόμετρα, μέχρι που πριν 3-4 ημέρες μου ξαναναψε για 5 δευτερόλεπτα και έσβησε. Το ίδιο έκανε και την επόμενη μέρα για λίγο χρονικό διάστημα . Να σημειώσω ότι στον έλεγχο που κάναμε για διαρροή αφού μ έκανε εξαέρωση είδαμε ένα κολάρο(το αριστερό όπως κοιτάμε, νομίζω πάει στο ψυγείο) να δακρύζει αλλά όχι κάτι τραγικό και μου είπε να το παρακολουθώ.
Θα το ξαναπάω σίγουρα για βαθύτερη ανάλυση πλέον, απλά θα ήθελα να ξέρω αν έχει αντιμετωπίσει κάποιος κάτι παρόμοιο ή κάποια ιδέα για το τι μπορεί να έχει.
Απάντηση με παράθεση