Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #105  
Παλιά 17-06-09, 20:43
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσφατα αλλαξα λαδια-φιλτρο λαδιου για πρωτη φορα εκτος εξουσιοδοτημενου. Μου εβαλε ολα γνησια της BMW, λαδι 5W30, συνολικο κοστος 98€.
Οσο για το τι λαδι που ρωτηθηκε λιγα ποστ πιο πριν, οταν εμενα Γερμανια (Βορεια) μου εβαζαν 0W30 παντα. Μια φορα ετυχε κι εκανα σερβις αλλαγη λαδιου σε εξουσιοδοτημενο παντα στη Νοτια Γερμανια και μου εβαλαν 5W30. Στην Ελλαδα το ιδιο εξουσιοδοτημενο και μη. Οταν το ρωτησα μου απαντησαν πως βαζουν πιο λεπτορευστο λαδι σε ψυχροτερα κλιματα. Δεν υπαρχει προβλημα με τα πιο ψιλα λαδια, ισως να καιει πιο πολυ μονο.

Τωρα ερχονται μεγαλες εργασιες συντηρησης λογω πολλων χιλιομετρων, τις περισσοτερες τις ζητησα εγω κι ειναι εκτος των προβλεπομενων μονο για λογους προληπτικους.
Λοιπον,εχουμε και λεμε:
Αλλαγη βαλβολινης κιβωτιου και διαφορικου
Ελεγχος πιεσης φρεον, απολυμανση 'σερπαντινας' κλιματισμου, αλλαγη φιλτρου καμπινας κλιματισμου
Καθαρισμα φιλτρου αερα (K&N) μηχανης
Αλλαγη πισω δισκοπλακες και τακακια καθως και νεες βασεις στις δαγκανες. Οι βασεις-οδηγοι αυτοι εχουν ανοιξει και χτυπανε τα εμβολακια κανωντας εναν εκνευριστικο θορυβο!
Τοποθετηση μονωσης στο καπω
Αλλαγη ενος ρουλεμαν σε τροχαλια εντατηρα ιμαντα του δυναμο, συμπιεστη A/C κλπ.
Ελεγχος στο λεβιε ταχυτητων καθως εχει πλεον μεγαλες ελευθερες διαδρομες
Επισης θα βαλω και μια ποτηροθηκη στη κεντρικη κονσολα (aftermarket BMW)
, θα αλλαξω τα καπακια των καθρεπτων με aftermarket carbon γνησια BMW και θ αλλαξω ενα λαστιχο (wind deflector) στο πατωμα, μπροστα της πισω αριστερης ροδας που εχει σκιστει.
Αυτα τα ολίγα...Μονο τα καλυματα καθρεπτων κανανε 250€ και τα ανταλλακτικα για τα φρενα κατι λιγοτερο απο 600€...Να δουμε ποσο θα παει ολο το μαλλι...Θα ενημερωσω μετα το περας των εργασιων και την απομακρυνση απ το...ταμειο!
Α! Ξεχασα να αναφερω πως αλλαξα το σπασμενο μου παρ μπριζ, κοστος μηδεν, να ναι καλα η ασφαλεια κι οτι ειναι να γινει σερβις και στη μιζα καθως πολλες φορες 'γρατζουναει' κατα την αποσυμπλεξη του γραναζιου της στην εκκινηση της μηχανης. Τελος σκεφτομαι να αλλαξω και το φιλτρο βενζινης αλλα αυτα αλλη φορα...
Οτι ειναι με 'Bold' ειναι οι εργασιες που εγιναν συν αλλαγη ενα τσιμουχακι στο κιβωτιο που αλλαχτηκε επειδη εχανε βαλβολινη. Συνολικα 870€

Μου σπασε κι η ντιζα του καπω (απιστευτη ξενερα...). Ανταλλακτικο ερχεται την αλλη βδομαδα οποτε και τοτε η αλλαγη αυτης, θα ενημερωσω για κοστος. Την αλλη βδομαδα θα βαλω και τα καρμπον καθρεπτακια και θ ακολουθησουν και φωτος.
Συντηρηση στη μιζα και αλλαγη φιλτρου βενζινης μετα τον Ιουλιο.
Απάντηση με παράθεση