Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 14-11-13, 04:22
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MarinosE46 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα κάνεις την κατασκευή με υλικά που προβλέπονται.Δε θα βάλεις ότι να ναι.Θα ψαχτείς πρώτα.Εντάξει δεν είναι και τόσο τραγικό να βάλεις μια βάση να βγαίνει η δαγκάνα πιο έξω για να χωρέσει ο δίσκος.
Εφαρμόζεται χρόνια σε μοτοσυκλέτες εντούρο όταν μετατρέπονται σε sm βάζοντας μεγαλύτερο δισκο εμπρός και δεν υπάρχουν θέματα...
Κανείς δεν μπορεί να "ψαχτεί" με "την εμπειρία", "το μάτι", κτλ. Για να φτιαχτεί ένα τέτοιο εξάρτημα χρειάζονται πολλές ώρες προσομειώσεων και έπειτα δοκιμών ενός σχεδίου, το οποίο σχέδιο το φτιάχνει ένας που παίρνει τα δεκαπλάσια από μένα και σένα για να κάνει μόνο αυτή την δουλειά. Το να τον ακυρώνεις εσύ πηγαίνοντας σε ένα μηχανουργό, ο οποίος δεν θα ασχοληθεί καθόλου ούτε για το τι κάνει αυτό που του λες να φτιάξει, και να του λες πως θέλεις να φτιάξεις κάτι χωρίς κανένα σχεδιασμό και χωρίς να έχεις ιδέα από αντοχή υλικών, πόσο μάλλον να υπολογίσεις και ανάπτυξη δυνάμεων, δεν είναι και πάρα πολύ σοφό.

Στην πράξη δε, πολύ ψάξιμο που θα πέσει - σε έναν τυχαίο μηχανικό θα πάνε το 99.9%, σε ένα τυχαίο μηχανουργείο θα το στείλει, με τυχαία υλικά που θα έχει ρετάλια θα το φτιάξει και εκεί τελειώνει το όλο θέμα. Σιγά μην κάτσει ο άλλος να κάνει διατριβή για να βάλει 10 χιλιοστά μεγαλύτερες δισκόπλακες σε έναν κ@βλ...νο.

Τέλος, είναι εντελώς άκυρη η σύγκριση Enduro με αυτοκίνητο. Δεν υπάρχει απλά διαφορά μεταξύ των αναπτυσσόμενων δυνάμεων, αλλά η διαφορά είναι ολόκληρες κλίμακες. Όχι πως εκεί το εγκρίνω, αλλά λέμε τώρα, για την ιστορία.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω κι εγώ και ας με βρίσει ο God; Και στα 30άρια όταν βάζουνε μεγαλύτερα φρένα (ή και 4πίστονες από RX-7) φτιάχνουν αποστάτες. Κι εγώ φαντάζομαι ότι δεν τους κάνουν από ό,τι υλικό να 'ναι αλλά από κατάλληλο. Βέβαια κι εγώ φοβάμαι αυτό που λέει ο God, αλλά τόσοι το κάνουν, κάτι θα ξέρουν.
Εγώ δεν το έχω κάνει.
Κι εγώ επειδή έχω δει τέτοιο E30 που φόρεσε αποστάτες για να βάλει μεγάλα φρένα από κάποιο Renault, έσπασαν σε απότομο φρενάρισμα και έφυγε στα βράχια, γι'αυτό φωνάζω, αλλά ποιός μ'ακούει. Κι αν ήταν ο μόνος, το λες τυχαίο λάθος, αλλά μόνο ο πρώτος δεν ήταν. Τόσοι έχουν πετσοκοφτεί επειδή έκαναν καγκουρομετατροπές, αλλά και οι υπόλοιποι δεν μαθαίνουν.

Αν ήταν τόσο απλά και εύκολα τα πράγματα, έχω μηχανουργείο "πριβέ", το αυτοκίνητο το φτιάχνω μόνος μου, θα του είχα βάλει δίσκους από Actross με κόστος 20€. Δεν είναι τυχαίο που φοράω τα μαμά του 325 και τίποτα πειραγμένο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 14-11-13 στις 04:25
Απάντηση με παράθεση