Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 02-03-16, 23:41
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tacos Εμφάνιση μηνυμάτων
500χ700=3,5 Λιτρα.Αντε να σταματουσες δυο φορες.Το εχω διαβασει και στο δικο μου(700/1000) αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι φυσιολογικο και αποδεκτο.-
φυαιολογικό μπορεί να είναι,αποδεκτό σίγουρα όχι.Tα 700ml/1000km δε θα τα δεις ποτέ σε φυσιολογικά πλαίσια χρήσης αλλά μόνο σε παρατεταμένη πίεση.Εχω παράδειγμα την μοτοσυκλέτα μου.Στην πόλη δεν καίει σταγόνα.Σε γρήγορη βόλτα καίει από 700 εως 1000ml ανά 1000 χιλιόμετρα αν το πάρεις αναλογικά.Ο αντιπρόσωπος και το βιβλίο καθώς και το εξουσιοδοτημένο συνεργείο το θεωρούν φυσιολογικό.Δικαιολογείται 25% κατανάλωση λαδιού από την ποσότητα λαδιού που παίρνει ο κινητήρας μετά την άρμωση είτε από καινούριος είτε από γενική επισκευή(περίπου 3,9 λίτρα στην περίπτωσή μου ενώ στις αλλαγές λαδιού-φίλτρου παίρνει 3,1) .Παρόλα αυτά δεχόντουσαν να μου κάνουν επισκευή στο πλαίσιο της εγγύησης όταν αιτήθηκα νέο μοτέρ.Κάτι που δεν έκανα.
Πάντως διαβάζοντας και ψάχνοντας ενημερωτικά όσοι έκαναν επισκευή έκαιγαν στην καλύτερη 500ml στα 1000.Και όλα αυτά σε μοτοσυκλέτα HONDA.
Απάντηση με παράθεση