Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #731  
Παλιά 02-04-15, 20:45
Το avatar του χρήστη sierra
sierra Ο χρήστης sierra δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Μηνύματα: 699
sierra will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
Στην δική μου περίπτωση, η διόρθωση της ημερομηνίας από 2010 (Έκδοση Ελληνικής άδειας) σε 2008 (Έκδοση πρώτης άδειας αυτοκινήτου), είχε ως συνέπεια να γίνει από 4 ετών σε 6 ετών ηλικίας. Ως συνέπεια, το τεκμήριο από 8800€ έπεσε στα 6150€, οπότε ο φόρος πολυτελείας έπεσε από 440€ στα 308€, δηλαδή 132€ λιγότερα.

Επειδή όμως είχαν ήδη υπολογίσει στην φορολογική δήλωση το αυτοκίνητο να είναι 4ετιας, αρα 440€, μετά την διόρθωση αναγκαστικά πρέπει να επιστρέψουν τη διαφορά... .

Οπότε ναι, πιστεύω ότι πρέπει να ισχύει και στην περίπτωση σου......

Βέβαια, πιο ευνοϊκή είναι η αλλαγή για όσους πάνε πάνω από 10ετια τα οχήματα τους, οπότε από 308€ πέφτουν στο 0$, και εισπράττουν τα 308€ πίσω. ...
Και εμένα έτσι έγινε, είχε βεβαιωθεί ο φόρος του 2014 τα πλήρωσα, στις 25 - 2 - 2015 πιστοποιήθηκε η επιστροφή από την διόρθωση και χθες μου ήρθε η ειδοποίηση να πάω να εισπράξω και δεν τους τα άφησα ούτε μια μέρα. Εύχομαι όλοι να τα πάρουν γρήγορα. Όσο για τα εφετινά με τους νέους φόρους θα δούμε εμείς να είμαστε καλά. Καλό Πάσχα σε όλους και του χρόνου να είμαστε πάλι εδώ...
__________________
Ο χειρότερος αντρας η καλύτερη γυναίκα...
Απάντηση με παράθεση