Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 04-11-17, 02:30
panagos_77 Ο χρήστης panagos_77 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 23-01-2008
Μηνύματα: 73
panagos_77 will become famous soon enough
Συμβουλές για αγορά 316 1.6 Ε90 facelift και προβλήματα

Καλημέρα σας,
ήρθε επιτέλους το πλήρωμα του χρόνου να αποκτήσω την 1η μου bmw μετά από 10 σχεδόν χρόνια με τη μια αναποδιά να διαδέχεται την άλλη και διαρκώς να αναβάλλεται η αγορά.
Αυτή τη φορά αποφασισμένος να κάνω την αγορά πάση θυσία ξεκίνησα κοιτώντας σειρά 1 2012-2016, απογοητεύτηκα όμως από τους χώρους καθώς το αμάξι θα είναι μεν το οικογενειακό μικρής (3μελούς) οικογένειας αλλά πολύ συχνά θα φιλοξενεί άλλους 4 συνεπιβάτες-συναδέλφους στη δουλειά.

Κατέληξα λοιπόν χωρίς 2η σκέψη σε 3άρα από το 2010 και μετά και εκεί άρχισε το "μαρτύριο". Ο μάστοράς μου πρώτος έτριβε τα χέρια όταν του είπα για Ε90. "Καλή παρέα είσαι, θα πίνουμε συχνά καφέ", μου είπε. Έκανα μια αναζήτηση στο internet και εδώ στο forum και είδα κάποια παράπονα σε λογικά πιστεύω πλαίσια δεδομένου ότι οι άνθρωποι περισσότερο μιλάνε ή απευθύνονται στα forum για τα προβλήματα παρά για να πουν πόσο ικανοποιημένοι είναι.
Η χαριστική βολή όμως μου ήρθε χθες που συνάντησα έναν παλιό μου συμμαθητή ο οποίος έχει γράψει πολλά χιλιόμετρα με Ε90 του 2007 (προ facelift δηλαδή). Ούτε λίγο ούτε πολύ ο άνθρωπος έβγαλε τα εσώψυχά του εξιστορώντας μου επί 1 ολόκληρη ώρα πόσα προβλήματα είχε και πόσες φορές έμεινε στο δρόμο μέχρι που χρειάστηκε να αλλάξει κινητήρα γιατί περπάτησε το αμάξι περίπου 5km με χαλασμένο μπεκ. Τα προβλήματά του ξεκίνησαν από τις 30.000 km και πριν την πρόσφατη αλλαγή κινητήρα είχε κάνει 4-5 αλλαγές όλων των πολλαπλασιαστών και 3 ή 4 σειρές μπεκ. Επίσης διάφορα άλλα με φλάντζες λόγω απώλειας πίεσης λαδιού και κάποια λιγότερο σημαντικά αλλά εκνευριστικά θέματα.
Από αυτά που διάβασα άλλοι λένε ότι από το facelift που έγινε τέλη του 2009 και μετά δεν υπάρχουν προβλήματα, κάπου αλλού είδα ότι τα προβλήματα είναι στον κινητήρα με τα 115 άλογα, άλλοι λένε ότι και τα facelift βγάλανε πρόβλημα και τα αυτοκίνητα τα οποία βλέπω κατά έναν μαγικό τρόπο έχουν λίγα χιλιόμετρα και είναι ήδη σε δεύτερα χέρια. Έχει γίνει καζάνι το κεφάλι μου με όλα αυτά και χρειάζομαι μια καθοδήγηση.
Είναι όντως τόσο ζημιάρικα ή να μην σου τύχει? Επίσης αύριο θα δω το 1ο υποψήφιο αμάξι για αγορά. Τι με συμβουλεύετε να κοιτάξω-προσέξω-ρωτήσω?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
__________________
Το πιο πολυδάπανο όχημα είναι το καροτσάκι του Super Market.
Καίει 30Ε κάθε 5 μέτρα!

Απάντηση με παράθεση