Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 16-09-15, 16:58
Το avatar του χρήστη DiMiTrIs_
DiMiTrIs_ Ο χρήστης DiMiTrIs_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Μηνύματα: 679
DiMiTrIs_ will become famous soon enoughDiMiTrIs_ will become famous soon enough
βρηκα αυτο στο νετ και ειχα βαλει και εγω μαν φιλτρο!και τωρα το φορντ?λετε να παιζει ρολο?να ειναι πολυ "σφιχτο" το μαμα και να ριχνει την πιεση?

{Πάντα,πριν να μιλήσω για κάτι με σιγουριά,φροντίζω να είμαι 100% σίγουρος- όπως και για το θέμα που άνοιξα τώρα!
Εδώ και ένα χρόνο περίπου, ψάχναμε με ένα φίλο μου που έχει και αυτός niva (2007 μοντέλο) το θέμα του χτυπήματος των ωστηρίων.
Αλλαγές αυτών που χτυπούσαν,αλλάγες λαδιών (μάρκες και ρευστότητα) χώρις να υπάρχει κάποιο ουσιαστικό αποτέλεσμα.
Σε ανύποπτο χρόνο, πήγαμε μαζί τα αμάξια για αλλαγή λαδιών και του πρότεινα να βάλει το φίλτρο που προτείνει η ΜΑΝΝ για τον Ρώσο, το W914/2, μιας και το δικό του δεν έχει υδραυλικό τιμόνι και ταιριάζει(σε όσα έχουν υδραυλικό,βρίσκει πάνω στην αντλία του υδραυλικού και δεν βιδώνει) και εγώ έβαλα το κλασικό r122 tecnocar.
Την επομένη με πήρε ο φίλος μου τηλέφωνο και μου λέει πως τα ωστήρια δεν χτυπάνε πλέον!
Υποψιασμένος πια,ψάχνω στον κατάλογο της ΜΑΝΝ και καταλήγω στο φίλτρο με κωδικό W712/54 που πλησιάζει σε χαρακτηριστικα το r122, αλλά η βαλβίδα του ανοίγει στο 1bar και όχι στο 1,5 που ανοίγει το 122 (1,1 συστήνει η lada).
Αλλάζω λάδια με αυτό το φίλτρο και από τη δεύτερη φορά που έβαλα εμπρός το αμάξι, τα ωστήρια σταμάτησαν να χτυπάνε... θαύμα ή σύμπτωση σκέφτηκα!
Επειδή όμως, θέλω να εξαντλώ τα περιθώρια της συμπτώσεως,μετά από 5,000 χλμ άλλαξα λάδια και έβαλα επάνω πάλι το r122... τα ''τύμπανα'' ξανάρχισαν και πλέον σιγουρεύτηκα πως φίλτρο λαδιού και χτύπημα ωστηρίων, σχετίζονται άμεσα και δεν χωράει αμφισβήτηση- δύο niva, με το ίδιο πρόβλημα και με την αλλάγή του φίλτρου βρήκαν γιατρειά...μόνο τυχαίο δεν το βρίσκω!
Η συμβουλή μου προς όλους τους κατόχους niva με υδραυλικά ωστήρια, είναι το να μην παίρνουν ''ανάλαφρα'' το θέμα του φίλτρου λαδιού και αν χτυπάνε τα ωστήρια, να κάνουν ο,τι αναφέρω πιο πάνω για να δούμε με πιο πολλές απόψεις αν βρήκαμε την άκρη σε αυτό το θέμα που αντιμετωπίζουν τα περισσότερα ''θηρία'' μας.
__________________
τα bmw καινε,δεν πανε και πετανε κωλους!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DiMiTrIs_ : 16-09-15 στις 17:04
Απάντηση με παράθεση