Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 08-08-13, 14:42
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Κωστα, μια πρωτη ενδειξη αν εχει ή δεν εχει φρεον ειναι απ τη βαλβιδα που ειπαμε. Αν εχει και δε σου ψυχει τοτε ισως πας σε πιο σοβαρα, οπως πχ εγκεφαλος κλιμα, καποια ηλεκτρομαγνητικη, κατι τετοιο τελος παντων, ηλεκτρικης φυσης που ειναι σαφως πιο σοβαρο και ακριβο απο ενα τρυπιο σωληνωμα ή μια μικρη διαρροη. Τελευταιο αφηνω βλαβη του συμπιεστη του ιδιου που στο απευχομαι, ειναι ισως η ακριβοτερη βλαβη που μπορει να συμβει στον κλιματισμο. Αν και εκτιμηση δικη μου ειναι οτι λογω των χρονων, απο καπου εστω και λιγο θα υπηρχε μια απειροελαχιστη διαρροη που ηρθε η ωρα και η πιεση στο κυκλωμα δεν ειναι αρκετη ωστε να ψυχει κι ισως ουτε καν κομπλαρει ο συμπιεστης λογω αυτης της χαμηλης πιεσης. Πηγαινε το συνεργειο βεβαια να στο δουν και κρατα μας ενημερους για το θεμα αυτο.
Επανω στο ιδιο ηθελα να συμπληρωσω οτι αν και δεν προβλεπεται ετησιος ελεγχος κλιματισμου, καλο θα ηταν απο μονοι μας να το τσεκαρουμε, αν οχι καθε χρονο, καθε 2 χρονια, ανοιξη, εκει κατα το Μαιο, πριν σφιξουν οι ζεστες κι αρχισουμε να το δουλευουμε, ενα τσεκαρισμα, πιεσεις στο κυκλωμα, φιλτρο κλιματισμου αν απαιτειται αλλαγη και απολυμανση στη σερπαντινα της εβαπορετας για να μη μυριζει κι ασχημα η καμπινα. Εγω αυτο κανω κι ειμαι κομπλε απο συνηθη χρηση, εξαιρουνται οι βλαβες ετσι! Και το δουλευω και πολυ απο Μαιο ως και Σεπτεμβρη!

Για τα 'παρατραγουδα' που προηγηθηκαν, δε θελω να πω κατι αλλο παρα ευχαριστω τη διαχειριση του φορουμ γαι τις αμεσες ενεργειες και τους συμφορουμιτες, αν κι εντελως αγνωστοι μεταξυ μας για τα καλα λογια. Αυτια δε χαιδευω, ουτε εχω αναγκη να γλυψω κανεναν αλλα ουτε και να επιτεθω, δεν υπαρχουν και λογοι αλλωστε, τι ειμαστε, το αποδεικνυουν περιτρανα τα γραπτα μας που μενουν...Εδω ειμαστε και για να βοηθαει ο ενας τον αλλον οσο μπορει, εκτος αλλων.

Αυτα, καλη κι απροβληματιστη συνεχεια σε ολους τους bmw-δακηδες, ειτε εχουν ασσους ειτε...Μ6! Και καλο καλοκαιρι σε ολους!
Απάντηση με παράθεση