Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #102  
Παλιά 30-12-10, 02:07
Το avatar του χρήστη kloukakis
kloukakis Ο χρήστης kloukakis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-05-2009
Μηνύματα: 796
kloukakis has a spectacular aura aboutkloukakis has a spectacular aura about
Παιδιά αυτό που κάνει η AUDI στην ουσία είναι να προσπαθεί να βγάλει απο τη μύγα ξύγκι!! Παλιά όταν ήμουν πιο μικρός η AUDI με εντυπωσίαζε με τις επιδόσεις της, αλλά όταν κατάλαβα 5 πράγματα και μπήκα σε μερικά παραπάνω αυτοκίνητα η φιλοσοφία μου άλλαξε. Το λεον το 20ντ ακόμα μου αρέσει κάποτε ήθελα να το πάρω.

Η AUDI προσπαθεί χρησιμοποιώντας την τεχνολογία να φτιάξει απο σκουπίδια κοσμήματα! Χρησιμοποιεί στα μοτερ της ΑΝΑΚΥΚΛΩΜΕΝΑ μέταλλα και τα τουρμπίζει. Το ανακυκλωμένο μέταλλο έχει χασει πολλές απο τις μηχανικές του ιδιότητες. Ακόμα τα μοτερ της δεν τα φτιάχνει στην Γερμανία.

Οταν λέμε τουρμπο νς ατμόσφαιρα ας μην στεκόμαστε στα 1.2 και 1.4. Για εμένα αυτά τα μοτερ όσο και για σπορ να τα πλασάρουν είναι απλά "σβέλτα" μεταφορικά μέσα. Ούτε καταπονήσεις πολλές μπορούν να δεχτούν ούτε μακροζωία έχουν. Αν πάμε στα τουρμπάτα 2λ τότε μπορούμε να το συζητήσουμε ότι είναι μοτερ για οδηγική ευχαρίστηση!

Πάντως σε οτι VAG και να έχω μπει ποτέ δεν με τρέλανε το μοτέρ τους(εκτός του 20ντ).
Το παλιό 1.8Τ πύρωνε την τουρμπίνα σε λιγότερο απο 10 λεπτά τερμα γκάζι στην εθνική στην Κρήτη(που έχει στροφές) νυχτιάτικα. Και όταν λέμε πύρωνε εννοούμε οτι στο επόμενο χλμ θα ήταν σε κομμάτια.
Το δε TT quattro πήρε 40 άλογα και στράβωσε μπιέλες, αν θέλετε τις έχω και φωτο.

1ον)Αναρωτηθείτε πόσο κοστίζει στην audi να φτιάξει μοτερ με 140-160 άλογα και πόσο στην BMW και θα καταλάβετε γιατι αυτή η εμμονή.

2ον) Στο εξωτερικό το μικτότερο BMW που κυκλοφορεί συνήθως είναι το 120d. 316 δεν υπάρχουν.

3ον) Ελπίζω τα μικρά τουρμπάτα των άλλων εταιριών να είναι πιο οδηγοκεντρικά και λιγότερο ταξιντζήδικα.

4ον) Όντως ένας μέσος οδηγός που δεν μπορει να παει το αμάξι του τερμα, μπορεί να πάει πιο γρήγορα με δαυτα ειδικά αν είναι και DSG.
__________________
Όποιος βιάζεται... φτάνει πιο γρήγορα...
Απάντηση με παράθεση