Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #110  
Παλιά 05-08-05, 21:25
Το avatar του χρήστη manosbmw318ie30
manosbmw318ie30 Ο χρήστης manosbmw318ie30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-10-2004
Μηνύματα: 482
manosbmw318ie30 is on a distinguished road
Cool E30

Αν και δεν έχει σχέση με το αρχικό θέμα του thread, θα ήθελα και εγώ να αναφέρω την άποψή μου για το ζήτημα, από τη στιγμή μάλιστα που είμαι κάτοχος μιας Ε30 τα τελευταία 17 χρόνια (11 καθαρά).

Ο κάθε ένας έχει το δικαίωμα να έχει τα δικά του κριτήρια, αισθητικά, λειτουργικά κτλ, κτλ... Δε νομίζω ότι το να αρέσει ή όχι ένα αυτοκίνητο μπορεί να αποτελέσει θέμα σύγκρουσης ή στείρας αντιπαράθεσης (μ' αρέσει, δε μ' αρέσει). Από την άλλη όμως με μια μολυβιά να σβήνουμε ένα μοντέλο γιατί πάλιωσε, ή γιατί το περνάνε πιο καινούρια αυτοκίνητα, ή γιατί οι γραμμές του είναι ξεπερασμένες, ή για οποιονδήποτε άλλο λόγο, ξεχνώντας την ιστορία του, αν μη τι άλλο είναι αχαριστία. Τότε θα πρέπει να σβήσουμε την ιστορία της BMW.

Η Μ3 Ε30 ήταν η πρώτη BMW που ταπείνωσε την ΜΒ στους αγώνες (αν κάνω λάθος, παρακαλώ πιο διαβασμένους από 'μένα να με διορθώσουν).

Είναι τυχαίο ότι στη Μ3 Ε46 επιστρέψανε στις αρχές της Ε30, καθώς η Ε36, ενώ είναι ένα πολύ καλό (λίγο λέω) αυτοκίνητο, της έλειπε το απόλυτο που χαρακτήριζε την Ε30;

Το να είναι το επόμενο μοντέλο καλύτερο από το προηγούμενο, είναι αυτονόητο (αλλοίμονο αν συνέβαινε το αντίθετο). Δε σημαίνει όμως ότι τα προηγούμενα είναι για πέταμα.

Δεν είναι όλα μια ευθεία και ένα φανάρι...

Μοντέρνο σίγουρα δεν είναι το σχέδιο της Ε30 (κλείνει 22-23 χρονάκια). Αλλά βρείτε μου αν υπάρχουν πολλά αντίστοιχα μοντέλα εκείνης της εποχής που το σχέδιό τους "λέει" ακόμα και σήμερα (μην ακούσω για Πόρσε ή Φεράρι, λέμε για αντίστοιχης κατηγορίας).

Για την αξία της Ε30 μιλούν και στο εξωτερικό, σε χώρες που η αυτοκινητιστική τους παιδεία είναι πολλά μοντέλα μπροστά από τη δική μας (Μ Βρετανία, Γερμανία, Γαλλία, Ιταλία, Η.Π.Α.)

Και για να μη τρελαθούμε τελείως:
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg E30.jpg (58,2 KB, 26 εμφανίσεις)
__________________
Έξυπνα αυτοκίνητα για χαζούς ανθρώπους
Απάντηση με παράθεση