Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 27-07-08, 20:16
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Χαιρετω παιδια. Σημερα γυρνοντας απο Χαλκιδικη μετα απο το μπανακι και μολις εχω ξεκινησει περιπου σε μια στροφη αισθανομαι το κολο να φευγει και ακουω χαραχτηριστικο ηχο καθισμενου λαστιχου. Αναβει το λαμπακι πιεσης ελαστικων κανω 100μετρα και σταματαω. Το πισω αριστερα λαστιχο εχει κατσει. Καταρχιν να πω ειναι τα μανισια λαστιχα runflat 195/55/16 pirelli. Δεν πατησα κατι οπως αποδειχτηκε μετα (δλδ καρφι κτλ) αλλα στο σημειο ακριβως που ενωνετε το πελμα με τα πλαινα ειχε ανοιξει και εμφανηστηκαν τα λινα του ελαστικου. Και ξαναθυμηζω οτι εκανα μονο 100μετρα απο την ωρα που αναψε το λαμπακι και οχι 150χλμ που υποστηριζει οτι κατασκευαστης οτι θα επρεπε να ταξιδεψω. Μετα απο καποια ταλαιπωρια Κυριακη με την οδικη να ψαχνεις βουλκανιζατερ ανοιχτο βρηκα ενα και εβαλα ενα μεταχειρισμενο λαστιχο επανω να γυρισω Θεσσαλονικη. Ο μαστορας που το ειδε εκει (το καταστημα ηταν pirelli) ειπε οτι το λαστιχο ειχε εργαστασιακο προβλημα. Εμενα τωρα μου μπηκαν σκεψεις και για τα αλλα 3 ελαστικα οποτε ειμαι σε φαση αλλαγης (και ναι τελικα κλεινω προς τα συμβατικα¨) και εδω καπου θελω τη βοηθεια σας.

1ον Καταρχιν το λαστιχο αν δε κανω λαθος εχει εγγυηση και πρεπει να μου το αλλαξουν χωρις να πληρωσω δραχμη ετσι?
2ον ο μαστορας εκει μου ειπε οτι μπορει μαλλον και αυτος μεσω της Pirelli να μου καλυψει την εγγυηση και να το αλλαξω εκει το λαστιχο χωρις να μπλεχτω με bmw. (προτημω βεβαια αυτη τη λυση γιατι ετσι φυσικα δε θα βαλω runflat αλλα θα ζητησω να συμπληρωσω τη διαφορα και να φορεσω μια 4αδα συμβατικα να μου φυγουν και οι υποψιες. ΠΙστευω να ειναι εφικτο.

Και 3ον κοιταζω αυτα τα λαστιχα http://www.gr.pirelli.com/web/catalo...pe=CAR-SUV-VAN τα οποια μου τα προτηνε ενας ανθρωπος που εμπιστευομαι σε αυτα τα θεματα. Ειναι τα Pirelli PZero Nero. Βλεπω ομως οτι δε βγαινουν σε 195/55/16. Μπορω να φορεσω τα 205/55/16?

Κοιταζω προς το παρον μονο τα PIrelli μπας και μπορεσω εκει να εκμεταλευτω την οποια εγγυση απο τη βλαβη που επαθα . Αν δε γινει κατι τοτε κοιταζω και για αλλες μαρκες και μαλλον κλεινω προς Michelin. Χρηστοοοοοοοοο θα ερθω σε σενα μετα.

Συγνωμη για το μεγεθος του post. Τα Rubflat φταινε...


Y.Γ. μπορω να κοιταξω και για τα P7. γνωμες?. ευχαριστω
__________________

www.snowclub.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spaka : 27-07-08 στις 20:23
Απάντηση με παράθεση