Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #100  
Παλιά 08-01-18, 16:57
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimmakoss E30 Εμφάνιση μηνυμάτων
α) Το χαρτι του ΚΤΕΟ ειναι επισημο εγγραφο και λαμβανεται σοβαρα υποψιν στο δικαστηριο. Αν εγω δλδ αγορασα το αυτοκινητο στις 01/06 και ο τεχνικος ελεγχος εγινε στις 01/05 τοτε ολα αυτα που λες ειναι ακυρα. Πως αλλαξα εγω μοτερ αν δεν ειχα το αμαξι???

β) Με τα "μπορει" και τα "αν" ομως, δεν βγαζει αποφαση ο δικαστης και αυτο ειναι STANDARD. Αυτο που κοιταει ειναι χαρτια.. Αυτο που θα γινοταν μονο ειναι να εξεταστει το βιβλιο service να βρεθει ο τελευταιος μηχανικος, να ελεγχθει στα βιβλια, στα τιμολογια,στις ημερομηνιες εισοδων/εξοδων αυτοκινητων και να βρεθει εκει οτι εγω αλλαξα μοτερ... Σε καθε περιπτωση πρεπει να ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ νομικα και ΕΓΓΡΑΦΩΣ. Ουτε καμερες ουτε μπορει ουτε αν. Εαν δεν βρεθει, τοτε τι να πει ο δικαστης? "Σε κοβω οτι εχεις αλλαξει μοτερ επειδη φορας σκουλαρικι"? Αυτα ειναι μια τυπικες διαδικασιες. Ολα αυτα τα ρωτησα δεν τα λεω ετσι...
.
.
.

γ) Ελπιζω να σε καλυψα σ αυτο το κομματι. Το ΚΤΕΟ δεν διαφωνω μαζι σου και δεν λεω οτι θα σωνομουν επειδη ειχα προσφατο ΚΤΕΟ αλλα οπως και να το κανεις ειναι χαρτι που δειχνει νομιμοτητα και αναγκαζεσαι να το προσκομισεις. ΚΤΕΟ, αδεια, ασφαλεια, διπλωμα, νηφαλιοτητα, και αρνητικη υπαιτιοτητα ειναι οπλα σε δικαστηριο για τροχαιο.
α) ή δεν καταλαβαινεις, ή κοροιδευομαστε. Το μονο που αποδεικνυει (και μπορεις να ισχυριστεις) το χαρτι του κτεο ειναι οτι στις 01/05 που εγινε ο ελεγχος, και μονο τοτε, το αυτοκινητο ηταν σωστο. Στις 02/05, μολις μια μερα μετα, μπορει καποιος να αλλαξε το μοτερ. Αυτο που εχει σημασια ειναι οτι τωρα στις 01/06 που ιδιοκτητης του οχηματος εισαι εσυ, το αυτοκινητο δεν ειναι σωστο. Και φυσικα την ευθυνη για αυτο την φερεις εσυ, ως τωρινος ιδιοκτητης του οχηματος.

β) Και για αυτο το λογο, συμφωνα με το παραπανω, ολα οσα γραφεις στο β ειναι παντελως ακυρα. Σιγα μη πρεπει να κατσει να αποδειξει καποιος αρμοδιος οτι "εσυ αλλαξες το μοτερ αρα εσυ φταις". Αν το αυτοκινητο την ημερα που μας ενδιαφερει (ελεγχου, ατυχηματος) βρεθει ανακολουθο με τα χαρτια του, οπως οριζει ο νομος, τοτε φταις εσυ που εκεινη τη στιγμη εισαι ο ιδιοκτητης.

"Αυτο που θα γινοταν μονο ειναι να εξεταστει το βιβλιο service να βρεθει ο τελευταιος μηχανικος, να ελεγχθει στα βιβλια, στα τιμολογια,στις ημερομηνιες εισοδων/εξοδων αυτοκινητων και να βρεθει εκει οτι εγω αλλαξα μοτερ... Σε καθε περιπτωση πρεπει να ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ νομικα και ΕΓΓΡΑΦΩΣ"

δουλευομαστε μου φαινεται. Λες και δεν μπορεις να εχεις αλλαξει ενα μοτερ καταμαυρα, ειδικα αν ειναι αδηλωτο.

"Αυτο που κοιταει ειναι χαρτια". Οχι, αυτο που κοιταει ειναι η πραγματικοτητα: αν η αδεια γραφει Μ40 και το μπλοκ γραφει S50, τοτε το αυτοκινητο ειναι παρανομο και ιδιοκτητης του εισαι εσυ.

γ) φυσικα και δεν καλυψες τιποτα. Τη νομιμοτητα τη μερα που μας ενδιαφερει δεν τη δειχνει το χαρτι του κτεο που μπορει να εχει βγει απο μια εως 729 μερες πριν, αλλα τα πραγματικα γεγονοτα του τι γραφει η αδεια και τι τα νουμερα του μοτερ. και τιποτα αλλο.
Απάντηση με παράθεση