Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 08-09-14, 23:04
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotosz3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω θελω να βαλω τα 205/40/17 για τον λογω να μειωθει η καταναλωση και να επιταχυνει ευκολοτερα.... Εσυ τι θα μου συμβουλευες να κανω? Να βαλω τα 205/40/17 η να βαλω παλι 225/45/17?
Μικραίνοντας το βήμα μεγαλώνει η κατανάλωση δεν μικραίνει..Επιπλέον, το 205/40/17 δε θα το πρότεινα για τους εξής λόγους:

- Είναι υπερβολικά χαμηλό προφίλ και θα φαίνεται ασχημο και "άδειο" σε ένα όμορφο αυτοκίνητο όπως το Ζ3, θυμίζοντας Punto GT..
- Θα πρέπει να προσέχεις τακτικά τις πιέσεις τους για να δουλεύουν σωστά και να μην κλατάρουν
- Είναι σπάνιο νούμερο, και αν ποτέ χρειαστείς ρεζέρβα ή καρφώσεις μία πρόκα στο προφίλ, άντε να βρείς ΜΤΧ να το αλλάξεις..
- Το αυτοκίνητο είναι βαρύ και με τόσο χαμηλό προφίλ θα κοπανάει σαν τα Steyr στον στρατό. Η άνεσή σου θα το βάλει στα πόδια και οι ζάντες θα ταλαιπωρηθούν πολύ στους Ελληνικούς δρόμους.

Συμπερασματικά, μείνε μακριά από αυτό το νούμερο. Το έχω δοκιμάσει στο E36 και ξέρω..Βάλε 225/45/17 που έχει μέχρι και το περίπτερο.. Αν πάλι θέλεις οπωσδήποτε να κερδίσεις λίγο σε επιτάχυνση χωρίς προβλήματα, βάλε έστω ένα 215/45/17. Το μόνο αρνητικό τους είναι ότι κι αυτά είναι σχετικά σπάνιο νούμερο και στοιχίζουν ακριβότερα από τα αντίστοιχα 225..
__________________
Απάντηση με παράθεση