Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 01-03-10, 23:41
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Σκόπια

Οι ευγενικοί Σκοπιανοί σε άψογα Ελληνικά έλεγξαν τα διαβατήρια και τη πράσινη κάρτα ενώ για πρώτη φορά δεν μου έλεγξαν τις αποσκευές (συνήθως ρίχνουν μια τυπική ματιά). Στην ερώτηση ʽέχετε τίποτα στο πορτπαγκάζʼ ο ξάδελφος μου ο λαλάκας χαχαχα λέει του Σκοπιανού έχουμε ένα αρνί ζωντανό αλλά αυτός μάλλον δεν κατάλαβε και μας είπε ΟΚ φύγετε.
Θα ήθελα να αναφέρω ότι οι περισσότερες ασφαλιστικές δίνουν μεν δωρεάν πράσινη κάρτα (διεθνή ασφάλιση αυτοκινήτου) που είναι υποχρεωτική αλλά καλύπτει μόνο ζημιές προς τρίτους ενώ λίγες και καλές μπορούν να επεκτείνουν τις καλύψεις σε φωτιά, κλοπή κτλ πληρώνοντας πάντως αρκετά χρήματα.

Με την είσοδο στην ΠΓΔΜ ΔΕΝ θα δείτε εντυπωσιακές ταμπέλες ʽΜΑΚΕΔΟΝΙΑʼ κτλ που έχω ακούσει από πολλούς. Ούτε άλλα πράγματα που θα μπορούσαν να προκαλέσουν. Σας το λέω με σιγουριά γιατί το έχω τσεκάρει πολλές φορές. Έχουν όπως είναι φυσικό ταμπέλα Welcome to Macedonia αλλά πολύ μικρότερη από την Welcome to Greece – Welcome to Macedonia που έχουμε εμείς και βλέπουν όσοι μπαίνουν στην Ελλάδα.

Τα Σκόπια είναι περίπου 180 χιλιόμετρα από την Ελλάδα μέχρι τα Σερβικά σύνορα. Θα χρειαστείτε περίπου 1.30 ώρα αφού ο δρόμος είναι αρκετά καλός. Στην αρχή μετά τα σύνορα δεν είναι αυτοκινητόδρομος και τα μπλόκα καραδοκούν αφού οι Αστυνομικοί τα παίρνουν ασύστολα από τους Έλληνες οδηγούς. Η ταρίφα ήταν 10 Ευρώ πριν 3 χρόνια αλλά τώρα έχει πάει στα 20 και ποιος ξέρει με αυτή τη συμπεριφορά τι θα γίνει.

Ο δρόμος καμιά 50αριά χιλιόμετρα έχει μόνο μια λωρίδα για κάθε κατεύθυνση και πολύ χάλια οδόστρωμα με διαμήκεις ανωμαλίες διαφορετικού ύψους με αποτέλεσμα το ML να φεύγει και το Ε92 με τα runflat να είναι σταθερό αλλά να κοπανάει. Βέβαια όλα αυτά με ταχύτητες γύρω στα 140-160 αλλά η αλήθεια είναι ότι πραγματικά νόμιζα ότι θα κοπεί το αμάξι στα δύο.
Προσπαθούσα όπου δεν είχα ορατότητα να είναι το ML μπροστά ώστε σε περίπτωση μπλόκου να τη φάει ο φίλος μου Βασίλης και όχι εγώ χαχαχαχαχα

Συνολικά τα περισσότερα χιλιόμετρα είναι σε αυτοκινητόδρομο. Μην περιμένετε Αττική οδό αλλά μπορείς σε μερικά κομμάτια να 200ρίζεις και γενικά να πηγαίνεις αρκετά γρήγορα.
Στα διόδια τα 50-90 Σκοπιανά Δινάρια που είναι 60 λεπτά θα σας κοστίσουν 1 Ευρώ αν δεν έχετε δικό τους νόμισμα (που δεν θα έχετε). Θα βρείτε 3 φορές διόδια και όλα με μετρητά. Φυσικά κονομάνε πολλά λεφτά οι υπάλληλοι κλέβοντας στην ισοτιμία αλλά κανείς δεν λέει τίποτα αφού το 1 Ευρώ έχει γίνει μια δραχμή στην Ελλάδα.

Αριστερά και δεξιά θα βλέπετε παντού φτώχεια και βρωμιά. Τα σπίτια είναι όλα ίδια μεταξύ τους, μεγάλα θα έλεγα αφού είναι διώροφα αλλά τα αφήνουν με τα τούβλα και τίποτα άλλο. Σκουπίδια παντού και μιλιούνια κόσμος να δουλεύει με τα χέρια στα χωράφια. Που τρακτέρ και άλλα εργαλεία…
Τα αμάξια και τα λεωφορεία είναι τόσο παλιά που δεν υπάρχουν ούτε στις ταινίες της Βουγιουκλάκης. Σε διάφορα κάστρα αλλά και σε γέφυρες θα δείτε σημαίες και ταμπέλες ʽΜακεδονίαςʼ αλλά μέχρι να καταλάβεις τι συμβαίνει έχεις φτάσει στα σύνορα με Σερβία.

Διάφορες φωτογραφίες απο Σκόπια.

KFOR


Ωραία τοπία αλλά με σκουπίδια παντού




__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη bimmer-corfu : 01-03-10 στις 23:47
Απάντηση με παράθεση