Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 31-07-07, 07:49
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε, όσο παράδοξο και αν σου ακουστεί, το 1995 ήμουν στο Sunderland της Αγγλίας, και
έκανα εργασία επάνω σε ένα ολοκαινουριο δίλιτρο μοτέρ απο ένα Nissan Primera.
Ολη η εργασια περνούσε ολα τα δεδομένα μέσω αισθητήρων σε έναν υπολογιστή.
(στροφές, πέδη καταναλώσεις, ρευματα, ποτενσιόετρα γκαζιου και 1002 άλλα)
Μετά απο 1430 (περιπου) ώρες, το μοτέρ έσβησε. Ήρθαν απο την Nissan, κοίταξαν αντλίες, χρονισμούς, κεφαλάρια, υποσυστήματα (λ, καταλύτη, εγκεφάλους κλπ) και πήραν το "νεκρο" μοτέρ πίσω στο εργοστάσιο.
Την επόμενη μου έφεραν ολοκαίνουριο μοτέρ, και τρέξαμε όλο το πρόγραμμα μέσω της χαρτογράφισης του υπολογιστή.
Μάντεψε τι έγινε μετά απο 1430 ώρες..
Απο τότε κατάλαβα, οτι στους κινητήρες ισχύει ένας χρυσός κανόνας..
Μη σου κάτσει..
Και να φανταστείς οτι το μοτέρ γυρνούσε, τα ρευματα ήταν σωστα, καυσιμο επαιρνε, ψύξη είχε, χρονισμό είχε, όλα τα υποσυστήματα δούλευαν. Μπρός δεν έπαιρνε...

Ναι αυτο οντως μου φαινεται παραξενο. Δεν πιστευω οτι δυο πανομοιοτυπα μοτερ τα 'επαιξαν' στις ιδιες ωρες λειτουργιας, αλλα και ετσι να ειναι, δεν υπαρχει περιπτωση να μην προκαλει κατι την ζημια. Δεν μπορει ολα να ειναι τελεια και απλως να μην δουλευει, μηχανη ειναι.
Απάντηση με παράθεση