Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #82  
Παλιά 19-02-10, 16:34
Το avatar του χρήστη Alf_116i
Alf_116i Ο χρήστης Alf_116i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-12-2005
Μηνύματα: 173
Alf_116i is on a distinguished road
Σήμερα άλλαξα τα ελαστικά του άσσου μετά από πολύ σκέψη. Τελικά έβαλα συμβατικά λάστιχα παρότι υποστηριχτής μέχρι πρότινος των ρανφλατ για λόγους ασφάλειας. Αλλά προχτές καθώς γύριζα από Αθήνα στην Χαλκίδα μου ανάβει ειδοποίηση μετά ακριβώς από τα διόδια των αφιδνών. Δεν ανέπτυξα ταχύτητα και σταμάτησα σοτ βενζινάδικο στα μακντοναλντς να προσθέσω αέρα ακι να συνεχίσω μέχρι την Χαλκίδα.
Έλα μου ντε μου δεν έπαιρνε λίμπρα. Δεν κράταγε καθόλου. Παρατήρησα από την εσωτερική πλάγια πλευρά κάτι συρματάκια και βάζοντας το χέρι μου καταλάβαινα τον αέρα που έβγαινε από το λάστιχο.
Τελικά συνέχισα αφού δεν μπορούσα να κάνω τίποτα άλλο προς Χαλκίδα. Η ταχήτητά μοτ δεν ανέβηκε από τα 60 χλμ/ώρα( και όχι 80 που λένε οι προδιαγραφές) και η απόσταση που διένυσα ήταν 40 χλμ (και όχι 200 των προδιαγραφών). Τον λάστιχο έκανε έντονο θόρυβο αλλά κράταγε το αυτοκίνητο το οποίο εξακολουθούσε να είναι σταθερό.
Τελικά όμως στράβωσε η ζάντα. Πόσο θα στράβωνε αν πήγαινα 200 χλμ με 80χλμ/ώρα?
Έβαλα τελικά συμβατικά τα οποία εκτός του ότι είναι πιο οικονομικά τελικά είναι και πιο άνετα και δεν κοπανάει το αμάξι.
Σημειώνω ότι αγόρασα τα λάστιχα από μαγαζί της χαλκίδας. Τα λάστιχα είναι πιο φρέσκα και από το τυρί που έχω στο ψυγείο μου. 2η βδομάδα του 2010. Και συγκριτικά με το elastika online τα πήρα στην ίδια τιμή. Και τα περαστικά και η ζυγοστάθμιση δωρεάν.
__________________
Πού είναι ο Αλέξης? Ο_Ε_Ο....
Έχει πέσει επιδημία. Όλοι παντρεύονται. Ακόμη και οι γατούληδες!
Απάντηση με παράθεση