Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 16-09-04, 09:05
Το avatar του χρήστη Panoz
Panoz Ο χρήστης Panoz δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 13-09-2004
Μηνύματα: 1.321
Panoz will become famous soon enough
1) Ο κραδασμός προέρχεται από στραβούς δίσκους....τους έχω αλλάξει ήδη μία φορά (εγγύηση) πρίν 1 χρόνο περίπου....ακόμα υπάρχει ένας ελαφρός κραδασμός στα ζεστά φρεναρίσματα απο πολλά χιλιόμετρα...αυτό δεν το γλιτώνουμε...είναι συνδυασμός του διάτρητου δίσκου και των τακακιών....όταν οι ταχύτητες είναι μεγάλες, η πίεση του αέρα απο τις τρύπες της δισκόπλακας στο τακάκι είναι μεγάλη....λίγο να έχει στραβώσει η δισκόπλακα, λίγο να έχει φαγωθεί το τακάκι ανομοιόμορφα, ορίστε ο κραδασμός μας....αυτά!

2) Ο προβληματισμός του Strax για τις τάπες των αεραγωγών είναι σωστός. Όντως αν ανοιχτεί η τάπα απο την πλευρά του οδηγού, ο αέρας που θα πηγαίνει στο φιλτροκούτι θα είναι μεν ο ίδιος σε όγκο (διότι ο κινητήρας ότι ζητήσει θα το πάρει) αλλά θα έχει μικρότερη ταχύτητα. Αυτό δεν είναι και τόσο καλό βέβαια και οι επιπτώσεις του φαίνονται στα πολλά χιλιόμετρα....Τι κάνεις λοιπόν για να τα έχεις όλα? Εγώ τουλάχιστον έβγαλα τη τάπα για να έχω καλύτερη ψύξη στα φρένα και αύξησα τη ταχύτητα του αέρα εισαγωγής απο την άλλη είσοδο, βάζοντας το σύστημα της Gruppe M, το οποίο δημιουργεί φαινόμενο Ram Air (βίαιη επιτάχυνση του αέρα). Έτσι έχω το ίδιο αποτέλεσμα με το εργοστασιακό σύστημα εισαγωγής αλλά έχω κερδίσει πολύ καλύτερη ψύξη των φρένων.

Ελπίζω να μην σας κούρασα!
Απάντηση με παράθεση