Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 16-11-12, 14:36
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wolfman Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο είναι σωστό να πάρεις ένα ανταλλακτικό που μετά από λίγο θα ξεφλουδίσει και πάλι! Η λύση που είχε προτείνει ο φίλος GAN E90 (post #5) είναι δοκιμασμένη από κάποιον στο φόρουμ;
Και ομως...

Ειχα γραψει καποτε παλιοτερα για δικα μου αναλογα θεματα με φθαρμενα κομματια του εσωτερικου διακοσμου του αυτοκινητου. Αυτα ηταν τα εξης:

Τριμ στο λεβιε ταχυτητων, το ασημι τριγωνακι συν τη φουσκα του λεβιε που ηταν απο δερματίνη.
Διακοπτες παραθυρων και στις τεσσερις πορτες με μεγαλυτερες φθορες στου οδηγου, συνοδηγου και της πισω δεξια πορτας. Δηλαδη σε αυτα που χρησιμοποιουνταν πιο πολυ.
Αεραγωγοι και οι 4 στο ταμπλω με μεγαλυτερη φθορα οι δυο κεντρικοι (αυτους δεν τους εχω αλλαξει ακομα)
Τριμ στο ταμπλω, το ασημι μακροστενο
Τριμς στα χερουλια πορτας οδηγου και συνοδηγου
Καλυμα πινακα οργανων

Ισως και καποια ακομη που ξεχναω τωρα.

Αυτα ηταν επανω στο αυτοκινητο απ την κατασκευη του το 2004, τα αλλαξα περιπου μεταξυ 2008-10 οχι ολα μαζι.

Τα νεα ανταλλακτικα που πηρα, φαινονταν καθαρα οτι ηταν απο αλλο υλικο πιο ανθεκτικο. Μπορουσες να διακρινεις ξεκαθαρα μεχρι και διαφορετικη υφη στα αβαφα πλαστικα κομματια πχ. Ε, αυτα τα συγκεκριμενα απο τοτε ως τωρα δεν εχουν παθει απολυτως τιποτα! Και η χρηση του αυτοκινητου παραμενει η ιδια, καθημερινη, σκληρη χρηση χωρις ιδιαιτερες περιποιησεις και ξεχωριστες φροντιδες.

Αυτο σημαινει οτι το εργοστασιο, τουλαχιστον σε αυτα τα κομματια, ειδε οτι η ποιοτητα των υλικων ηταν κακη και τη βελτιωσε. Οποτε για μενα, ναι αξιζει να τα δωσεις τα λεφτα, εστω και σιγα σιγα και να αντικαταστησεις με νεα, μαμα κομματια τα οποια ειναι σιγουρο οτι ειναι πιο ποιοτικα απο αυτα που ειχαν πρωτοτοποθετηθει απ το εργοστασιο.
Απάντηση με παράθεση