Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 02-04-14, 15:32
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Πιστεύω η Sachs για τη BMW δίνει αμορτισέρ που έχουν άλλα χαρακτηριστικά. Και πιθανόν καλύτερα υλικά, καθώς είναι σχεδόν σίγουρο ότι έχουν μεγαλύτερη διάρκεια.

Μέλος από εδώ μέσα με Ε46, με εργοστασιακή Μ-Πακ ανάρτηση, άλλαξε τα γνήσια αμορτισέρ του με Advantage εμπορίου και είπε ότι ο πίσω άξονας έγινε λίγο χοροπηδηχτός (όπως και ο δικός μου και το έχω αναφέρει και εγώ). Αν ήταν τα ίδια με τα εργοστασιακά δεν θα υπήρχε κανένα θέμα.
Το ίδιο μου είπε και ο Μαρακάκης. Άλλο τα εργοστασιακά αμορτισέρ και άλλο του εμπορίου.

Σίγουρα στην πλειονότητα των περιπτώσεων ανταλλακτικά ποιότητας αντίστοιχης των γνήσιων μπορείς να βρεις και στο εμπόριο, αλλά σε κάποια λίγα πιστεύω όχι. Εξάλλου φαίνεται και από την τιμή τους. Πχ σε φίλτρα, λάδια, ιμάντες κλπ οι τιμές εμπορίου μάρκας ΟΕ (πχ Mahle-Knecht, Lemforder) είναι χαμηλότερη κατά ένα ποσοστό 20%-50% πχ.

Τα γνήσια αμορτισέρ όμως στη BMW κάνουν ~800€ και στο εμπόριο τα Sachs κάνουν ~260€. Η διαφορά είναι τραγική...και δεν νομίζω ότι είναι για το σφραγιδάκι ΒMW και μόνο.

Άποψή μου...
__________________
E36 M44B19

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 6ylinder : 02-04-14 στις 15:44
Απάντηση με παράθεση