Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 20-05-09, 15:33
Το avatar του χρήστη valantis544
valantis544 Ο χρήστης valantis544 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 561
valantis544 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντώνης Ε36Μ42 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισχύει για όλα τα ραδιοκασσετόφωνα / ραδιοCD που έχουν αυτή τη δυνατότητα. Δεν έχει σχέση με το Harman Kardon. Με το δικό π.χ. που είναι after market (Becker) γίνεται επίσης. Η λειτουργία αυτή ονομάζεται Speed Depended Volume (G.A.L. είναι η αντίστοιχη ακροστοιχίδα στα Γερμανικά) και προσφέρεται στο pin 10 του εργοστασιακού φις (radio connector), στο οποίο συνδέουμε την πηγή μας και, μέσω αυτού, μεταφέρεται σήμα από το ταχύμετρο του αυτοκινήτου.


Το (α) δεν είναι σωστό. Η διακοπτόμενη λειτουργία γίνεται με συχνότητα 8-10'' εν κινήσει, ενώ μεταβάλλεται αυτόματα στα 13-15'' εν στάσει. Το (β) ισχύει. Το (γ) επίσης δεν είναι σωστό. Στην τρίτη σκάλα (μέγιστη συχνότητα) η συχνότητα δεν μεταβάλλεται καθόλου, είτε εν κινήσει είτε εν στάσει.


Το ανέβασμα των παραθύρων ισχύει. Το κατέβασμα με το κλειδί αριστερά όχι. Για ηλιοροφή δεν έχω και δεν ξέρω.


Ισχύει. Τα μοντέλλα των πρώτων χρόνων δεν το είχαν. Το δικό μου που είναι 09/1995 το έχει.


Δεν το έχουν όλα τα μοντέλλα / εκδόσεις. Το δικό μου, π.χ., δεν έχει. Απ' όσο ξέρω (σε όσα έχουν), λειτουργεί ταυτόχρονα με την αντιθάμβωση του πίσω παρμπρίζ, με το πάτημα του σχετικού κουμπιού στην πρόσοψη της μονάδας ελέγχου του κλιματισμού.


Παλιό και κλασσικό σε όλα τα Γερμανικά αυτοκίνητα! Πιθανόν να επιβάλλεται και από κάποια τοπική νομοθεσία ή κανονισμούς.


Δεν ισχύει. Αυτό που ισχύει είναι αυτό που γράφεις στην παράγραφο 3. Μπορεί βεβαίως να γίνεται αυτόματα με την όπλιση του αντικλεπτικού, αν βεβαίως έχουμε αντικλεπτικό, αν το αντικλεπτικό μας έχει αυτή τη δυνατότητα (συνήθως εγκαθίσταται ως πρόσθετη δυνατότητα, με την μορφή "πλακέτας παραθύρων" και χρεώνεται επιπλέον φυσικά) και εάν, βεβαίως, έχουμε κάνει την σχετική σύνδεση. Έχω ακούσει πως το εργοστασιακό αντικλεπτικό δεν έχει την δυνατότητα αυτή. Στο δικό μου έχω after market αντικλεπτικό και η δυνατότητα αυτή λειτουργεί μια χαρά.


Valantis, αυτό δεν το ήξερα! Ισχύει - και το έμαθα σήμερα, χάρη σε 'σένα, μετά από 13.5 χρόνια! Για όσους αρέσκονται να "θέτουν το δάκτυλο επί των τύπων των ήλων", απλά ας ακουμπήσουν το δάκτυλό τους πάνω στους αισθητήρες και ας παρατηρήσουν την αυτόματη μείωση στη φωτεινότητα των οθονών. Το δοκίμασα μόνο στου κλιματισμού.
Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις διευκρινήσεις Αντώνη, ήσουν κατατοπιστικότατος. Για τους υαλοκαθαριστήρες έχω την εντύπωση πως ειδικά στην διακοπτόμενη σκάλα, όταν σταματούσε το αμάξι σταματούσαν και οι υαλοκαθαριστήρες και περίμενα αρκετή ώρα. Θα το τσεκάρω ξανά και θα αναφέρω αποτελέσματα. Όσο για τα φώτα πάρκινγκ, ήξερα πως γίνεται (και το έχω δεί με τα μάτια μου σε golf) βάζοντας απλώς το λεβιεδάκι στο αντίστοιχο φλας και όχι να κάνει κι ένα κλικ παραπάνω. Λες να το είχε και το Opel μου τόσα χρόνια και δεν το ήξερα;;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiorgosxania Εμφάνιση μηνυμάτων
μπράβο βρε Βαλάντη για τις πληροφορίες.....άλλα τα γνωρίζαμε και άλλα όχι....
μπράβο για τον κόπο σου να τα συλλέξεις και να τα γράψεις...
Σ'ευχαριστούμε
Παρακαλώ, αλλά ο κόπος μου δεν ήταν τίποτα μπροστά στις πληροφορίες που έχω πάρει από το παρόν forum. Τα περισσότερα τα βρήκα σε ένα site συγκεντρωμένα κι απλώς τα μετέφρασα, όμως τα διασταύρωσα κιόλας σε άλλα sites (αναφέρομαι στις λειτουργίες που δεν έχει το δικό μου Ε36 πάνω).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nemerkon Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα παντως με ηλεκτρονικο κλιμα ( e36 316 1997 ) οοοοτι και να πατησα οοοοτι και να εκανα στην οθονη δεν εδειξε τπτ αλλο απο τα κλασσικα πραγματα!!!κανενα κρυφο μενου η κατι!!!
Προσπάθησε το ξανά γιατί την συγκεκριμένη λειτουργία την έχω ξανακούσει και παλιότερα. Δυστηχώς εγώ δεν έχω το ψηφιακό για να κάνω δοκιμές. Ίσως πρέπει να πατηθούν διαφορετικά κουμπιά από αυτά που γράφω, ίσως να έχει διάφορες εκδόσεις ψηφιακών panel και λογισμικών, ή να υποστηρίζεται σε συγκεκριμένες χρονολογίες κατασκευής. Ποιός ξέρει. Αν το δοκιμάσουν κι άλλοι από εδώ μέσα, σίγουρα κάτι θα μάθουμε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xxxvagos Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν το κλειδωνω..με τον τηλεχειρισμο
Είναι εργοστασιακός ο τηλεχειρισμός;; Ίσως τότε να ισχύει στα τελευταία μοντέλα κατασκευής.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fairytale : 22-05-09 στις 17:25 Αιτία: συγχώνευση 4 post
Απάντηση με παράθεση