Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 18-03-09, 08:02
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως θα του πρότεινα να αλλάξει σε 205 - 50 -16. Τα απλά Cooper από το εργοστάσιο φοράνε 175-65-15, δηλ.συνολική διάμετρος 608mm. Τα 205-50-16 είναι 610 περίπου. Και δεν έχουν κάποια διαφορά με την γεωμετρία της ανάρτησης του S, οπότε μπορεί άνετα κάποιος να χρησιμοποιήσει αυτή την διάσταση είτε σε απλό είτε σε S.
Αυτό είναι σωστό. Βέβαια θα χαμηλώσει το αυτοκίνηο κατά 9mm (από 620 σε 611mm συνολική διάμετρο), αλλά το πιο σημαντίκό είναι ότι το πλαϊνό των ελαστικών θα είναι χαμηλότερο κατά 5mm, άρα το αυτοκίνητο θα είναι ακόμα πιο σκληρό και απόλυτο, ειδικά με τα Run Flat.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maaldak Εμφάνιση μηνυμάτων
βασικα το ειχα σκεφτει για 205 αλλα απο οτι διαβασα εδω οσο μεγαλυτερο πελμα εχει το λαστιχο τοσο περισσοτερο διαβαζει τον δρομο..

εδω με τα 195 πεφτω σε λακουβα και κραταω γερα το τιμονι καθε φορα μη μου φυγει.
Δεν θα διαβάζει τον δρόμο λόγο φαρδύτερου πέλματος, αλλά λόγω χαμηλότερων πλαϊνών (το προφίλ είναι το ύψος των πλαϊνών, εκφρασμένο ώς % του πλάτους του πέλματος).

Όσο για την λακούβα, ειδικά σε στροφή, είναι ιδίωμα των Mini και τα Run Flat δεν βοηθάνε σε αυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gesem Εμφάνιση μηνυμάτων
Πέτα τα και βάλε συμβατικά και για ώρα αναγκης πάρε το κιτ επισκευής ελαστικού.

Αυτό τουλάχιστον θέλω να κάνω εγώ..Αλήθεια το απλό δεν έχει ρεζέρβα?
Δεν έχει ρεζέρβα στον στάνταρ εξοπλισμό...αλλά μπορείς να την παρααγγείλεις είτε σαν έξτρα κατά την παραγγελία είτε μετά σαν ανταλλακτικό (€57 έχει + το λάστιχο). Επίσης το Cooper σε αντίθεση με το S, έχει και χώρο για την ρεζέρβα.

Στο δικό μου, που δεν έχω χώρο, μόλις πετάξω τα Run Flat, θα βάλω ένα κιτ επισκευής της Continental (το έχω ήδη) και θα πάρω και μια ρεζέρβα ανάγκης, να την έχω μαζί όταν κάνω ταξίδια (γιατί το κιτ καλύπτει περίπου το 75% των περιπτώσεων).
Απάντηση με παράθεση