Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 06-01-11, 22:51
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
Λιουμπλιάνα
450χιλ. μετά το Innsbruck έφτανα μεσημέρι και με -5C στην Λιουμπλιάνα. Η κατανάλωση λόγο των κολλημένων με τα όρια ταχύτητας Αυστριακών στα 7,4Ltr/100Km. Είχε και τα καλά της η υπόθεση!

Το GPS έλεγε 3 χιλιόμετρα για το ξενοδοχείο και τα κτήρια έξω από το αμάξι έμοιαζαν με πρώην Ανατολικό μπλοκ ξανά αλλά πιο περιποιημένα. Όχι όπως είναι πχ στη Βουλγαρία, βρώμικα και διαλυμένα αλλά το ίδιο στυλ φρεσκοβαμμένα

Αμάν, τη φάγαμε σκέφτηκα. Πόσο μπορεί να αλλάξει το σκηνικό σε 3 χιλιόμετρα?

Και όμως μετά από λίγο πανδαισία! Που ήταν κρυμμένη αυτή η πόλη? Τι κουτός που ήμουν να μην έχω πάει ενώ όσοι πήγαιναν έλεγαν τα καλύτερα? Τι Πράγα και Βουδαπέστη? Η πόλη είναι άπαιχτη. Τι να πρωτοπώ?

Το ξενοδοχείο Grand hotel Union Executive που έμεινα είναι στη καλύτερη τοποθεσία. Ένα λεπτό με τα πόδια και είσαι στη κεντρική πλατεία! Έχει πισίνα θερμαινόμενη, γυμναστήριο, σάουνα, 21 αίθουσες συνεδρίων κτλ κτλ
Ο δε πορτιέρης ενθουσιασμένος με τη μπέμπα αφού την οδήγησε στο γκαράζ!

Αυτό που την κάνει τόσο καλή για τα δικά μου γούστα είναι ότι πέρα από την ομορφιά της είναι πολύ μικρή. Έχει 300.000 πληθυσμό και το κέντρο είναι μικρό. Είσαι παντού και πάντα. Έχει ένα ποτάμι που κάνει το κύκλο της πόλης και την χωρίζει σε εξωτερική και εσωτερική πλευρά και στο κέντρο ένα λόφο με κάστρο στη κορυφή.

Την παραμονή πρωτοχρονιάς σε κάθε πλατεία υπήρχε γιορτή με συγκροτήματα και ηχητικές εγκαταστάσεις. Ναι, σε κάθε πλατεία. Όχι όπως κάνουν πχ στο Σύνταγμα στην Αθήνα αλλά παντού.

Ο κόσμος έπινε καυτό κρασί και χόρευε ενώ έτρωγαν ζεστά κοψίδια από πάγκους που πούλαγαν σα τρελοί.

Το καλύτερο? Τα πανηγύρια συνέχισαν και τη πρώτη και τη δεύτερη μέρα του χρόνου από το μεσημέρι και μετά. Για τη Τρίτη δεν ξέρω γιατί έφυγα αλλά τέτοιο τρελό κέφι δεν είχα ξαναδεί!

Η καθαριότητα απερίγραπτη. Μέχρι τασάκια υπήρχαν στους δρόμους. Γιʼαυτό δεν έβλεπες ούτε γόπα. Δείτε στη φωτογραφία τους κάδους και θα καταλάβετε.

Κίνηση ανύπαρκτη και πουθενά δεν έβλεπες διπλοπαρκαρισμένα

Φυσικά πρέπει να ανεβείτε με το μικρό τελεφερίκ στο κάστρο όπου πάντως δεν είναι καλύτερο από πολλά Ελληνικά αλλά έχει ωραία θέα και πολύ δουλειά από τους ανθρώπους όπου πραγματικά έχουν βάλει μεγάλη δόση ανθρώπινης παρέμβασης στα μνημεία τους

Οι τιμές έξω σαν Ελλάδα με εξαίρεση καφετέριες και σουπερ μάρκετ όπου είναι πολύ φθηνότερα.

Το ξενοδοχείο








Κάδοι!
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση