Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #192  
Παλιά 05-11-14, 09:48
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Πιστευω οτι ειναι αναλογα το αυτοκινητο παντως. πχ σε μια Ε90 που εχει μαλακη αναρτηση γενικα παλευεται το run flat και θα το κρατουσα και εγω γιατι τα θετικα ειναι αρκετα και οι παραχωρισεις στην ανεση μικροτερες. Επισης αν φορας rft σε 16αρες με μεγαλυτερο προφιλ οντως η αλλαγη σε μη rft θα ειναι αισθητη στο πως στριβει αφου το συμβατικο λαστιχο με μεγαλο προφιλ εχει περισσοτερο ελαστικοτητα στα πλαγια.

Στο Ζ4 ομως οπου η αναρτηση ακομα και στην βασικη (ποσο μαλλον στην m sport) ειναι αρκετα σκληρη ειναι θεμα στην παραμικρη λακουβα να νιωθεις ολο το αμαξι να τρανταζεται. Την ακουει η αναρτηση, την ακουνε τα πλαστικα, την ακουει ολο το πλαισιο γενικα. Απο τοτε που εβαλα συμβατικα στο αμαξι δεν "ποναω" καθε φορα που περναω ελληνικο σκατοδρομο. Και μαλλον επειδη εχω πολυ χαμηλο προφιλ (255/35/18 πισω) δεν εχω νιωσει το παραμικρο προβλημα στο πατημα, ισα ισα θα ελεγα.

Να αναφερω οτι εχω δοκιμασει με Potenza rft (κουτσουρο), με καινουρια Contisportcontact 3 rft (πιο μαλακα) και τωρα τα συμβατικα που εχω ειναι Maxxis Victra MA-Z1 (περιεργως παρα πολυ καλα παρολο που ειναι εταιρια που γνωριζω μονο απο ποδηλατικα λαστιχα).

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 05-11-14 στις 09:53
Απάντηση με παράθεση