Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 31-05-11, 10:02
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να εξηγήσω ταχύτατα την κατάσταση, τα Ε30 έχουν το εξής πρόβλημα : όταν το A/C γίνει μετατροπή σε R134A, λόγω του μικρού και σωληνοειδούς ψυγείου η απόδοση πέφτει σημαντικά. Επειδή εγώ θέλω γρήγορο και παράλογα δυνατό A/C (λόγω υγείας δεν αντέχω την ζέστη ούτε για 2 λεπτά) θέλω να βελτιώσω την απόδοση του A/C μου.

Για να γίνει αυτό υπάρχουν δύο κύριοι τρόποι. Ο πρώτος είναι να γίνει πατέντα και να μπει ψυγείο "σερπαντίνας". Το πρόβλημα είναι που βρίσκεις καλό επαγγελματία ώστε να στο τοποθετήσει σωστά και σε λογική τιμή. Ο δεύτερος είναι να αλλαχθεί η βαλβίδα εκτόνωσης σε R12 ξανά και να μπει λάδι/αέριο R12. Αποφάσισα τον δεύτερο που είναι ο γρηγορότερος και οικονομικότερος τρόπος.

Το πρόβλημα, έλα που δεν βρίσκω βαλβίδα για R12! Στην BMW προφανώς δεν έχουν, ούτε 2-3 καταστήματα με ανταλλακτικά που ρώτησα εδώ κοντά. Έχει κανείς καμία ιδέα για το που θα μπορούσα να βρω;
Αμερική, απο scrap yard
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση