Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 23-05-17, 16:36
petrosarch Ο χρήστης petrosarch δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2012
Μηνύματα: 43
petrosarch is on a distinguished road
Η τελευταια προσπαθεια εγινε χθες.... βγηκαν οι πιπες , βγηκαν μπουζι , εκαναν εξαερωση σε καθε κυλινδρο μηπως απο εκει κατι φταει και καταληξαμε να δουμε τον θερμοστατη.... τον βγαλαμε και ειχε πολλα αλατα , που σημαινει οτι δεν ανοιγε σωστα , δεν περνουσε το νερο ευκολα και οποτε επρεπε... Στην δοκιμη που εγινε με θερμοστατη καθαρισμενο εδειχνει να ανοιγει πολυ σωστα ...εγιναν διαφορα τεστ και ηταν οκευ..Εαν τελικα εφταιγαν τα αλατα θα πρεπει να καθαρισω το κυκλωμα ολο ...ψυγειο , κολλαρα κ.λ.π. με καποιο καθαριστικο . Αναμενω να δω πρωτα αν θα ανεβασει παλι θερμοκρασια σε μποτιλιαρισμα ..!!! Παντως εχω ενα λαθος και εγω γιατι δεν εβαζα αντιψυκτικο της BMW . Μετα την επισκευη μπηκε αντιψυκτικο μαλλον της πλακας....5 λιτρα , κοστος 5 ευρω..!!! Μαλλον θα δημιουργησε αλατα και τωρα θα πρεπει να καθαρισω οπως σου ειπα το κυκλωμα και κυριως τις κυψελες του ψυγειου, διοτι θα το αλατα και εκει σιγουρα. Υποθετω να ξερουν να το κανουν σωστα..!!
Οποτε rapid fast ....οταν μου το εγραψες να κοιταξω τον θερμοστατη, ειχες απολυτο δικιο φιλε...
Απάντηση με παράθεση