Θέμα: Ε90 320d
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #122  
Παλιά 26-10-09, 18:51
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από skatzoxoiros Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι φίλε μου, δεν δουλεψε πάνω απο 2 λεπτά μετά το "κρακ". Δε νομίζω να πρόλαβε να ανέβει καθόλου η θερμοκρασία (ευτυχώς έκανε και κρύο).
Το θέμα για μένα είναι οτι πριν 5.000 Km είχα αλλάξει τεντωτήρα λουριών (πριν έναν μήνα περίπου) και έπρεπε να δουν την φθορά και τα μικροραγισματάκια που είναι γεμάτη η τροχαλία (δυστυχώς δε φαίνονται στις φωτό απο το κινητό) αλλα και το λάστιχο αν υπήρχε καταπόνηση...

Ευτυχώς το περιστατικό συνέβει με λίγες στροφές στον κινητήρα και σε χαμηλή ταχύτητα όπως λες και εσύ... Αλλιως δε μπορώ να φανταστώ τι ζημιά θα έκανε το κομμάτι που εκσφενδωνίστηκε περιστρεφόμενο...

Το θέμα το είχα συζητήσει και με τον συνάδελφο με το 520d (με τα 163 ps) απο την Παρο που είχα πάει διακοπές... Μου είχε πει να την αλλάξω προοληπτικά στα 100.000 Km γιατί κόβονται στα 120.000 αλλα δυστυχώς δεν έφτασα ούτε ως εκεί... :-(
Λοιπον προσεξε να δεις...
Πριν μου συμβει εμενα η βλαβη με το συμπιεστη κλιματισμου και τη σπασμενη τροχαλια του, ειχα αλλαξει λουρι αλλα και την τροχαλια του στροφαλου. Ολα σε συγκεκριμενο εξουσιοδοτημενο. Επισης ειχα τ αμαξι απειραχτο μαμα και ειχα κανει ολα του τα σερβις σε εξουσιοδοτημενα. Οταν εσπασε ο συμπ. A/C τ αμαξι ηταν εκτος εγγυησης. Αμεσως τους πιεσα να μου καλυψει το συνεργειο τη βλαβη επειδη ειχε μπει χερι στο συστημα μεταδοσης κινησης των βοηθητικων του κνητηρα και ισως να μην ειχαν κανει κατι σωστα, συσφιξη λουριου ή κ εγω δε ξερω τι...
Εφ οσον ολα αυτα αλληλοσυνδεονται ισως να μην ηταν απλη αστοχια υλικου αλλα πατατα του συνεργειου.
Και τους πρεσσαρα απ την αρχη...Και το δεχτηκαν! Μου αλλαξαν συμπιεστη κλιμα με νεο, εβαλαν φρεον και νεο λουρι κι εγω πληρωσα μονο το λουρι και τα εργατικα. Σημ. Μονο ο συμπιεστης εκανε 900€!
Αν δεν εισαι στην εγγυηση και πας σε εξουσιοδοτημενα, για ψαχτο λιγακι και τριξτους τα δοντια μηπως κανανε καμια πατατα και με το δικο σου οταν σου αλλαξαν λουρι.
Απάντηση με παράθεση