Θέμα: M3 vs 911
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 18-04-11, 15:39
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TAZ118! Εμφάνιση μηνυμάτων
Tην κανανε βαρια για να μην κοβει πατωματα οπως η ε46....
Και δεν νομιζω 4λιτρος V8 ο οποιος ειναι 15 κιλα ελαφρυτερος απο τον S54 να ειναι βαριδι....
φίλε μου τι λέμε τώρα ??? ότι το division για να ΜΗΝ ΚΟΒΕΙ ΠΑΤΩΜΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 1700 ΚΙΛΑ !!! και αυτό το λέμε για επιτυχία ???

επίσης το ότι είναι ελαφρύτερο το μοτέρ 10 κιλά αλλά το αμάξι βαρύτερο 150 είναι σα να σου λέω ότι ο Σκορτσιανίτης έκανε δίαιτα έχασε 10 κιλά από τον κοιλιά άλλα πάχυνε 100 στον κώλό και τώρα είναι 250 μεν ... αλλά με καλύτερη κατανομή !!!!

π.σ. εντιτ ... Μήτσο δεν τσαντίζομαι απλά δε συμφωνώ στην ωραιοποίηση μιας κατ εμέ ΚΘΟΔΙΚΗΣ πορείας του division ... φτάσαμε στο σημείο να λέμε ότι είναι μεγάλη επιτυχία που έβαλε η BMW ένα κάρμπον bιδάκι που είναι μισό νανό γραμμάριο ελαφρύτερο και ξεχνάμε ότι σε λίγο Μ 2 τόνους θα θεωρείται lightweight

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVANGELOS : 18-04-11 στις 15:44
Απάντηση με παράθεση