Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 15-01-13, 13:39
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisARIS Εμφάνιση μηνυμάτων
την καλησπερα μου σε ολους...διαβαζω τις αποψεις σας και αναρωτιεμαι αν ειχατε ποτε σας αυτοκινητο με μπροστιν κινηση...και δεν μιλαω να κανεις μια βολτα...αν εχεις κανει πολλα χιλιομετρα....λοιπον σαν πρωην χρηστης γκολφ 4 μπορω να πω οτι το τιμονι με την μπροστινη κινηση εχει πολυ καλυτερη αισθηση...και η αποψη μου ειναι γιατι αλλο ειναι να εχεις ενα παθητικο τιμονι και αλλο ενα ενεργο....σκεφτειτε οτι το τιμονι στα BMW μας ειναι νεκρο...ενω σε ενα μπροστινο εντελος το αντιθετο,ζωντανο και αυτο το νιωθεις οταν πατας το γκαζι...
Διαβασα το ποστ σου και πραγματικα δεν πιστεψα στα ματια μου! Πλακα μας κανεις τωρα ετσι?!
Σοβαρα μιλαω τωρα, μηπως 'τρολάρεις' και συγγνωμη αν φαινεται επιθετικο το υφος μου, ουτε τα παιρνω απ τη BMW ισα ισα που εχω ριξει πολυ χρημα και το περισσοτερο ηταν και τζαμπα σε βλαβες αλλες χαζες κι αλλες πιο σοβαρες...

Στο θεματακι τωρα, ειπα να μη γραψω, καθως παλιοτερα ειχα κανει αναλυσεις επι αναλυσεων σε αλλα ποστ και θεματα αναλογα με αυτο και να πω την αληθεια ψιλοβαριομουν να κατσω να ψαξω ή και να ξαναγραψω αλλα τωρα που ειδα τα γραφομενα σου οφειλω να γραψω!

Λοιπον ειχα κι εγω το ιδιο Golf, VW Golf IV MY2002 1.6l 16v 105PS εκδοση Generation, αγορασμενο καινουριο απο Ελληνικη αντισπροσωπεια.

Για να μην επεκταθω σε αμεσες συγκρισεις με την 116 που θεωρητικα ανηκει στην ιδια κατηγορια με το Γκολφ κι ας ειναι 2 χρονια νεοτερη του, με επισης 1600κεκ, 16βαλβιδο, 2 εκκεντροφορους, ψεκασμο injection, ηλεκτρονικη διαχειριση κινητηρα, παραπλησια ονομαστικη ιπποδυναμη, αμαξωμα hatchback 5θυρο, και 5αρι σασμαν εχουν περισσοτερες ομοιοτητες παρα διαφορες...Ομως οι ομοιοτητες απλα σταματανε εκει!

Μα καλα, και σοβαρα τωρα, εχεις οδηγησει πισωκινητο η ετσι τα γραφεις αυτα?! Και οχι ενα τεστ ντραιβ οπως λες αλλα να γραψεις χιλιομετρα και σε συνθηκες, σε καθε πιθανη συνθηκη! Βροχη, χιονι, χωμα, χαλικι, ασφαλτο καλη, ασφαλτο σκ@τα, λασπη, πλυμμηρες, παγους, πολη, εθνικη, βουνο, νησι κλπ κλπ κλπ...

Το Γκολφ το κρατησα απο τελη του 02 ως μεσα προς τελη του 04. Την 116 την εχω απο τελη του 04 ως τωρα. Με το Γκολφ, εστω και σε αυτο το μικρο χρονικο διαστημα εγραψα περιπου 40.000χλμ σε διαφορες συνθηκες και δρομους σε κοντινες αλλα και μακρυνες αποστασεις. Με την 116 εχω γραψει πανω απο 223.000χλμ σε 8 και κατι χρονια επισης σε καθε συνθηκη και δρομο σε Ελλαδα και εξωτερικο.

Ειδικα για το τιμονι απλα δεν υπαρχει επαφη! Το Γκολφ θυμαμαι απλα δεν ειχε τιμονι μετα τα 130! Ειχα μια ασαφεστατη αισθηση απ το μπροστινο τμημα του αυτοκινητου που μονο ανασφαλεια και φοβο μου προκαλουσε. Μιλαμε παντα σε καλη ασφαλτο στεγνη και με καινουρια λαστιχα. Και μουτρα, μουτρα παντου!
Ε, η 116 ετσι δε μ εχει κανει να νιωσω ουτε μετα απο παγωμενη βροχη ή χιονι πανω στις Αλπεις και χωρις αλυσιδες! Ακομα και τωρα που λογω αφραγκιων, κακως βεβαια, φοραω κατι ξεφτιλισμενα Bridgestone rft, ακομα και τωρα και σε βροχη το τιμονι το νιωθω να διαβαζει το δρομο ανεξαρτητως ταχυτητας!

Και για να γινω κι εγω λιιιγο υπερβολικος, το πρωτο μου αμαξι Οπελ Καντετ του 78 με μηχανικη κρεμαγιερα χαρο και 1200αρι μοτερ με 45 μουλαρια αλλα πισω κινηση, ειχε καλυτερη αισθηση σα τιμονι απ το Γκολφ του 2002!
Απάντηση με παράθεση