Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #316  
Παλιά 18-01-12, 00:53
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ και 3 βδομάδες περίπου ξεφορτώθηκα τα bridgestone potenza RE 050 rft και έκανα επιτέλους την αλλαγή σε συμβατικά ελαστικά.
Έβαλα τα potenza s001 (225-45-17 91W).

Ύστερα από ταξίδι στα Γιάννενα σε γρήγορους ρυθμούς (όχι πάρα πολύ βέβαια, ιδίως στις στροφές αφού θέλω να πατήσουν καλά τα λάστιχα πρώτα), οι εντυπώσεις είναι άψογες.
Καμία ασάφεια στα πολλά, όπως άκουγα ότι μπορεί να έχω αν άλλαζα τα rft, το τιμόνι έγινε πιο άμεσο κι επίσης, έχω την αίσθηση ότι στις στροφές το αμάξι πλασαριζόταν καλύτερα.
Εκτός αυτού, στις ευθείες το αμάξι πάει πολύ πιο άνετα ενώ πριν καταλάβαινα και την παραμικρή ατέλεια του οδοστρώματος με αποτέλεσμα η οδήγηση να γίνεται αρκετά αγχωτική μετά τα 170-80.
Όσο για την άνεση, όπως είναι λογικό η μέρα με τη νύχτα.
Το αμάξι είναι και πάλι σχετικά σκληρό, αλλά το κοπάνημα έχει μειωθεί δραματικά και οι αναρτήσεις φαίνεται να λειτουργούν αρκετά πιο ξεκούραστα.

Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος με την αλλαγή αυτή, απλά πάντα θα υπάρχει το ρίσκο να μείνω από λάστιχο, κάτι που δεν υπήρχε προηγουμένως.
Ουδέν καλόν αμιγές κακού όμως.
Κατά τ'άλλα, συνιστώ ανεπιφύλακτα την αλλαγή από rft σε συμβατικά ελαστικά!
Νομιζω οτι πολλοι κατοχοι Ε9Χ παιρνουν ρεζερβες απο Ε46 + γρυλο κτλ και ειναι οκ.. Χωρο για ρεζερβα εχει?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aggelosmk2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες αλλάξα παπουτσάκια στη μπέμπα κ απο SC3 πήγα σε Pirelli PZero Rosso assymetrico MO . Ειδικό για Mercedes και BMW .

Εις αναμονή λοιπόν εντυπώσεων.

Διασταση : 225/45/17
Εντυπωσεις..??





Ειδα στο εξωτερικο (tirerack) παιδια, να υπαρχουν μεχρι και με 94Η 225/40/18.. Ερχονται εδω αυτα τα λαστιχα..??

All season λαστιχα, τα οποια θα ζεσταινονται τσακ μπαμ..
__________________
Απάντηση με παράθεση