Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 28-12-10, 14:42
bekiaris Ο χρήστης bekiaris δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-12-2008
Μηνύματα: 8
bekiaris is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένα περιεργο πράμα όμως βρε παιδιά.
Πως γίνεται και μιλάμε ΑΚΟΜΑ για ατμοσφαιρικά μοτέρ υψηλής απόδοσης σαν τα S της BMW και τα K της HONDA ενώ υπάρχουν τόσα ωραία τουρμπίσια μοτεράκια (βελτιώσιμα... που δεν πίνουν... δεν μολύνουν... και διάφορα άλλα τέτοια πράσινα άλογα) ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ.
Πως γίνεται να θέλουμε εκείνα τα μοτέρς ΞΑΝΑ ή ΣΑΝ εκείνα;
C U out there
Κάτσε, συμφωνούμε για την ροπή από χαμηλά, ωστόσο δεν νομίζω να μπορείς να συγκρίνεις την συμπεριφορά ενός ατμοσφαιρικού κινητήρα πολλών κυβικών με έναν αντίστοιχης ιπποδύναμης αλλά λιγότερων κυβικών. Επίσης, για τα καυσαέρια που μιλάς, αυτό ισχύει σε συγκκεκριμένες στροφές, έχεις δει τι βγάζει και τι καίει ένα τουρμπάτο μοτέρ σε ψηλές στροφές. Το turbo δεν είναι πανάκεια, απλά είναι μία φθηνή λύση που δίνει μία ψευδαίσθηση σε αυτών που δεν έχει τα φράγκα να αγοράσει αυτοκίνητο μεγάλου κυβισμού, σε αυτό που θέλει τι δύναμη με τον διακόπτη, γιατί φοβάται μην του κάψει κάτι παραπάνω.. Υπάρχουν και υλοποιήσεις τουρμποκινητήρων πολύ αξιόλογες, για παράδειγμα αυτής της 3.35i, ωστόσο δες με τι μοτέρ συνδυάζεται. Τέλος, μέτρα και μία σημαντική παράμετρο, ο κύκλος ζωής ενός κινητήρα με turbo μειώνεται αρκετά και συνήθως έχουν μεγάλες φθορές μετά από κάποια χιλιόμετρα-καίνε λάδια και γενικά είναι πιο δυσκολοσυντήρητα. Δεν είμαι ο άνθρωπος που θα σκέφτομαι μην το πατήσω γιατί θα χαλάσει...
Απάντηση με παράθεση