Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #424  
Παλιά 25-09-19, 16:48
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενημέρωση για τον μάγκα, απο τον αδερφό μου (Δικηγόρος μου)
880 ευρώ τέλη με προσαύξηση 100%, δηλαδή 1660 ευρώ τον χρόνο για κάθε χρόνο απο τη ημερομηνία ΚΤΕΟ.
2012-2013-2014 3Χ1660=4980
2 Ετη αφαίρεση πινακίδων και άδειας, λόγω πρόκλησης ατυχήματος με ανασφάλιστο όχημα.
2 έτη αφαίρεση διπλώματος οδήγησης.
500 ευρώ πρόστιμο για το ανασφάλιστο όχημα
6 μήνες φυλάκιση χωρίς αναστολή, εξαγοράσιμη προς 32€ την ημέρα.. 5800€
Αυτές είναι οι ποινές για το ανασφάλιστο του οχήματος που έχει προκαλέσει ατύχημα..
Σύνολο 11.300,00€
Καθαρά η ποινή απο το κράτος...
επανέρχομαι με αφορμή το παραπάνω

α) τι έγινε τελικά?

β) οι ποινές και τα πρόστιμα είναι τα πραγματικά που προέκυψαν, ή αυτά που λέει ο αδερφός δικηγόρος διαβάζοντας το νόμο?

γ) οι ποινές πιο πάνω ήταν για οδήγηση με ανασφάλιστο ΚΑΙ τρακάρισμα με ανασφάλιστο. Για κυκλοφορία με κανονικότατα ασφαλισμένο αμάξι με αλλαγμένο αδήλωτο κινητήρα?

δ) θα είναι ασφαλισμένο ένα τέτοιο αμάξι? Εγώ εδώ και χρόνια λέω πως όχι: Η ασφαλιστική με την οποία συμβάλλεσαι να την πληρώνεις Χ ευρώ για ασφάλιση, αυτά τα Χ ευρώ τα έχει υπολογίσει βάσει του κυβισμού και δύναμης που εσύ έχεις δηλώσει. Είναι προφανές πως σε ένα δικαστήριο μπορεί να σου ζητήσει πίσω αυτά που θα πληρώσει σε ένα θύμα, ακριβώς λέγοντας πως η μεταξύ μας σύμβαση είναι άκυρη επειδή άλλο μοτέρ.

Ζαχαρώνω φανταστικό αμαξάκι με μοτέρ 1.3 --> 2λτ το οποίο εγώ θέλω την ίδια μέρα να δηλώσω κανονικότατα και να πληρώνω τέλη κλπ κανονικά, αλλά δεν γίνεται να δηλωθεί με αυτό το μοτέρ. Και σκέφτομαι να το ρισκάρω, αν το μοναδικό πρόβλημα είναι "ΑΝ το βρούνε, θα μου ζητήσουν τη διαφορά χ2 ".
Απάντηση με παράθεση