Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 12-03-14, 10:26
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Δεν έγινε έτσι..
Οταν ήταν να σπάσει το εμπάργκο στην εισαγωγή απο Ιαπωνικά αυτοκίνητα,
η Αγγλία έδωσε τα περισσότερα κίνητρα απο όλες τις χώρες τις Ευρώπης και είχε
όλες τις υποδομές για σοβαρή παραγωγή.
Και όλοι πήγαν στην Αγγλία για παραγωγή..
Το προϊόν μάλιστα είναι διπλά φορολογημένο, μία στην Αγγλία ώς εξαγόμενο, και μία στη χώρα εισαγωγής.
Το προϊόν που πωλείται στην Αγγλία, ομοίως είναι διπλά φορολογημένο, γιατί όλη η
παραγωγή του Σάντερλαντ φορτώνεται σε καράβι, πηγαίνει στην Ολλανδία, και κατόπιν
διαμοιραζεται στην ευρώπη. (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει αυτό το καθεστός μετά το 2001)
Αυτό το κόστος είναι μικρότερο απο ότι Βόλος/ Ευρώπη.
Μην ακούω για φόρους λοιπόν, δεν είναι εκεί το πρόβλημα..
Ο καθαρός μισθός μονταριστή στην Αγγλία στην Νισσάν το 1993-4-5-6-7 που πήγαινα εντατικά ήταν 1200 λίρες, περίπου 1600 ευρώ.
Αλλά οι εργαζόμενοι, φορούσαν γιλεκάκι με χρώμα, αν ήσουν σε τομέα με άλλο χρώμα
απόλυση. Ολοι είχαν νούμερο, αν ήσουν στο ίδιο χρώμα, αλλά σε άλλο σταθμό εργασίας απόλυση..
Η γραμμή συναρμολόγησης ήταν ασταμάτητη, περπατούσαν και τοποθετούσαν προσυναρμολογημένα εξαρτήματα....

Το κίνητρο της απόσυρσης μάλιστα, ήταν το βασικότερο για να βοηθήσει τον Θεοχαράκη τότε, αλλά και τον έλληνα για να αγοράσει καινούριο αυτοκίνητο..
Ο έλληνας βεβαια ήθελε μερσεντές και άουντι και μπεμβέ..
Μάλιστα τότε είχε κατηγορηθεί η πολιτεία οτι η απόσυρση είχε γίνει με παρέμβαση του Θεοχαράκη για να τα "κονομήσει" χοντρά..
Στην πραγματικότητα, ο Θεοχαράκης δεν κατάφερε να πάρει έγκριση απο άλλο αυτοκίνητο πέρα απο το σάννυ απο όσα έχω καταλάβει εγώ προσωπικά.
Είχα ρωτήσει για πριμέρα αλμέρα μίκρα και κάποιο 4χ4 και μου είχαν πει αποκλειστικά στην Βρετανία. Τι θα παρήγαγε το 1995 ο θεοχαράκης? Σάννυ??
Το εργοστάσιο της όπελ έκλεισε για άλλους λόγους, πέραν των φορολογικών και του συστήματος..
Το ίδιο έγινε και με την Νάμκο, η οποία όλο λέει θα ανοίξει απο το 2003 που τους βλέπω,
και όλο δεν ανοίγει... Η νάμκο δεν έκανε επιβατικά οχήματα, αλλά μόνο ιχ με καρότσα επαγγελματικού, εκμεταλευόμενη ένα κενό της νομοθεσίας για αφορολόγητο.
Το οποίο κενό έκλεισε μετα. Δεν ήταν βιώσιμο το εργοστάσιο εκτός του παραθύρου του αφορολόγητου.
Μάλιστα η Νάμκο έκανε και φορτηγά σε συνεργασία με κάτι σουηδούς, τα οποία απέτυχαν παταγωδώς, γιατί το Ελληνικό κράτος, δεν αποδείχτηκε με το ζόρι πελάτης τους για το στρατό.
Ενα κράτος, που είχε φέρει ολόκληρη Στάγιερ απο την Αυστρία, για κατασκευή τρακτέρ και φορτηγών, θα έπρεπε με το έτσι θέλω να αγοράζει απο τη Νάμκο?
Η νάμκο είχε φύγει με τεράστια σχέδια στην Βουλγαρία, και απέτυχε νομίζω να παρουσιάσει κάτι αξιόλογο.
Και στη βουλγαρία είναι φορολογικός και μισθολογικός παράδεισος..
Στην Ελλάδα πάντως, το κόστος παραγωγής είναι ακριβότερο απο την μερσεντές, ενώ η
ποιότητα παρόμοια με ινδικά και κινέζικα προιόντα
Και για αυτό, την ευθύνη έχουν οι συνδικαλιστές και κανένας άλλος..
Ο Ελληνας επιχειρηματίας θέλει να πουλήσει τεχνογνωσία του 1921 σε κατοίκους του 2014, χωρίς να χρειαστεί να πληρώσει για πρώτες ύλες
χωρίς να φορολογηθεί και χωρίς να καταβάλει εισφορές.
Μάλιστα, θέλει να παρέχει μηδενική τεχνική υποστήριξη μετά την πώληση, και να αφήσει τον πελάτη να βγάλει τα μάτια του μόνος του.
Απαραίτητη προϋπόθεση, είναι να τον επιχορηγεί και το κράτος διαρκώς ανευ ανταλλαγμάτων.
Σόρρυ, αυτό δεν υπάρχει. ΥΠΗΡΧΕ στο παρελθόν, αλλά τώρα δεν υπάρχει..
Οι αλλαγές που έκαναν την Ελλάδα μη συμφέρουσα φορολογικά (τάχα) έγιναν το 1994..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rapid_fast : 12-03-14 στις 10:39
Απάντηση με παράθεση