Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 05-11-08, 16:32
Το avatar του χρήστη Panoramix116
Panoramix116 Ο χρήστης Panoramix116 δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 23-07-2007
Μηνύματα: 9
Panoramix116 is on a distinguished road
auto polar και απορία για τη βενζίνη

καλησπέρα. ήθελα να ρωτήσω κάτι μήπως και μπορέσει κάποιος από εσάς να με διαφωτίσει.

τις προάλλες ξαφνικά αποφάσισα να μετρήσω τα χιλιόμετρα που μπορώ να κάνω μαξιμουμ με το αμάξι μου (bmw 116i με τα 115 άλογα). γέμισα εντελώς το ντεπόζιτο και πάτησα το κουμπί μηδενισμού των χιλιομέτρων. μετά από περίπου 1,5 εβδομάδα ο υπολογιστής ταξιδιού έλεγε ότι είχα ακόμα 10 χιλιόμετρα να διανύσω, οπότε αποφάσισα ότι είχε έρθει η ώρα να τελειώσει το τέστ και πήγα και ξαναγέμισα. το κοντέρ είχε σταματήσει στα 550 χιλιόμετρα. όλα καλά ως εδώ.

αφού είχα γεμίσει πάλι το ντεπόζιτο, ξαναπάτησα το κουμπί μηδενισμού χιλιομέτρων. αυτή τη φορά όμως παρατήρησα τον αριθμό χιλιομέτρων που έκανα κάθε φορά που έκανα το 1/4 του ντεπόζιτου. στο πρώτο τέταρτο, μόλις δήλαδη η βελόνα είχε φτάσει στην πρώτη γραμμή, τα χιλιόμετρα που είχα κάνει ήταν 170. στη δεύτερη γραμμή, δηλαδή στη μέση, είχα κάνει 300. στην τρίτη γραμμή είχα κάνει γύρω στα 420 και στο τέλος πάλι είχα φτασει στα 550 χιλιόμετρα.

την επόμενη φορά που ξαναγέμισα, έκαψα το 1/4 του ντεπόζιτου και το γέμισα με 14 ευρώ περίπου. δηλαδή έκανα 170 χιλιόμετρα με 14 ευρώ. ενώ από άδειο γαι να το γεμίσω, χρειάστηκαν 60 ευρώ, δηλαδή 15 ευρώ αντίστοιχα για το κάθε τέταρτο. το θέμα είναι οτι οταν ειχα καταναλωσει το 1/4 τοτε με τα 14 ευρω μου ειχα κανει 170 χιλιομετρα, ενώ οταν ειχα κανει 550 χιλιομετρα και γεμισα, η αντιστοιχία ήταν 550/4 = 137 χιλιόμετρα! είναι δυνατόν;; αν δηλαδή γεμίζω το ντεπόζιτο κάθε φορά που φτάνει η βελόνα στο 1/4, τότε μετά από 4 γεμίσματα θα έχω κάνει 4 x 170 = 689 χιλιόμετρα και όχι 550! προφανώς κάτι υπολογίζω λάθος..δεν είναι δυνατόν... τι λέτε;; (η τιμή της βενζίνης ήταν ίδια παντως)

επίσης να σας πω ότι έβαλα το auto polar, αυτό με τα μαγνητάκια, στο αμάξι και μπορώ να πω ότι είδα σίγουρα περισσότερη ροπή στις χαμηλές στροφές και καλύτερη επιτάχυνση ενώ στην κατανάλωση πρέπει να κέρδισα γύρω στα 50 χιλιόμετρα. παλιότερα με το αμάξι εφτανα τα 500 χιλιομετρα ενω τωρα τα 550 (10% βελτίωση). βέβαια αυτο το λέω με επιφύλαξη γιατι μπορεί ψυχολογικά να πατάω τωρα λιγοτερο γκάζι και να μου φαινεται οτι καιει λιγοτερο. αυτο το αναφέρω σε περιπτωση που κάποιος θέλει να με ρωτησει κάτι για το συστημα. το λινκ ειναι το εξης: http://www.future-line.gr/
Απάντηση με παράθεση