Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #31  
Παλιά 11-10-16, 10:43
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMW Power Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι πρώτοι πολλαπλασιαστές ήταν για πέταμα και υπάρχει οδηγία αντικατάστασης τους στο service.

Το δικό μου 318ci N42B20 του 2002 μέχρι και τα 115.000 χλμ. (τέλος του 2013) που έσκασε ο 4ος δεν είχε αλλάξει παλλαπλασιαστές. Άλλαξα μόνο τον έναν και έκανα άλλα 1.000 χλμ περίπου και έσκασε και ο πρώτος. Έβαλα έναν μεταχειρισμένο που είχε ο φίλος Τάσος και μετά από 500 χλμ άρχισε πάλι να ρετάρει. Τους άλλαξα όλους με νέους και βλέπουμε. Έκανα λάθος εγώ που δεν τους άλλαξα όλους με την μία. Σιγά το πρόβλημα μετά από 11 χρόνια και 115.000 χλμ.

Στην ερώτηση του Νίκου αν το προσέχουν η απάντηση είναι απλή.
Ακολουθούν ότι λέει η bmw στα service το οποίο είναι ένα τραγικό λάθος του marketing.

Όσοι δεν ακολούθησαν την λογική αλλάζω λάδια κάθε 25.000 χλμ. αλλά κάθε 10.000 πχ δεν είχαν προβλήματα γιατί? Όσοι αλλάζουν υγρά στο διαφορικό και το σαζμάν δεν έχουν προβλήματα γιατί?

Ένα άλλο παράδειγμα:
Στα ξένα forum τα ίδια μοτέρ έχουν πολύ λιγότερα προβλήματα με τα μπεκ.
Γιατί? Τι διαφορετικό έχουν εκεί?

α) βενζίνη
β) βενζίνη ή
γ) βενζίνη

Αγαπητέ tralas στέιλε μου τα στοιχεία του συνεργείου με ένα ΡΜ
Ο πρώτος ιδιοκτήτης του οχήματος στην Ελλάδα, για 81000χλμ, έβαζε βενζίνη στο αεροδρόμιο στη Shell, στο γνωστό ακριβό βενζινάδικο της γειτονιάς κλπ...
Έβαζε δε, την ακριβή βενζίνη και όταν δεν μπορούσε, δεν πήγε σε φτηνοπρατήριο, αλλά στα ίδια ακριβά πρατήρια, απλά βάζοντας απλή βενζίνη.

Επίσης αλλαγή λιπαντικών στα μισά χιλιόμετρα και χρόνο καθώς και ότι άλλο χρειαζόταν πριν να χαλάσει. Και τα μπουζί κάθε 35000χλμ (που έφτανε το 2ο ινσπεξιον αντί για 50)
Άντεχε οικονομικά. Είχε BMW. Πούλησε BMW στον επόμενο που τύγχανε και φίλος του.
Για αυτό το λόγο δεν μπορώ να πάρω άλλη μεταχειρισμένη BMW...γιατί πολύ πολύ δύσκολα θα έχει αξιοπρεπή συντήρηση (ότι και να λέτε).

Επίσης στο Ν4χ έβαζε η BMW πολλαπλασιαστές Beru και Bosch. Είχα ακούσει σαν φήμη ότι οι Bosch ήταν καλύτεροι (δεν ξέρω, νομίζω Bosch είχα εγώ).
Όταν μένει το αμάξι σε ακινησία, πολλές φορές τα ηλεκτρικά του εξαρτήματα ''μένουν''.
(Στο δικό μου Ε200, πολλοί μετά από ακινησία έμειναν από αντλία βενζίνης)

Το ποστ αυτό νομίζω (και του BMW Power) ταιριάζουν πιο πολύ στο άλλο θέμα με τους πολλ/στες.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση