Θέμα: Λάδια
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 24-06-04, 18:51
Το avatar του χρήστη Black5
Black5 Ο χρήστης Black5 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2004
Μηνύματα: 384
Black5 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MPOWER
1) Μήπως ξέρεις να μας πεις τότε γιατί για το Μ3 που δουλεύει στους 80 βαθμούς κελσίου η BMW δίνει το 10-60, ενώ για το 318Ci που δουλεύει στους 107 δίνει 0-30?

2) Δεν αναφέρθηκα στο μοτερ της Porsche ως το μόνο μοτέρ υψηλών επιδώσεων! Ηταν ένα παράδειγμα ενός μοτερ που χρησημοποιεί 0-40!

3) @Black5 and kostas*
Θα προπαθήσω να σας βαλω στο Forum σε ηλεκτρονική μορφή σχετικές οδηγίες της BMW προς τα συνεργεία της, για να δείτε οτι αυτά που λέω δεν τα βγάζω απο το κεφάλι μου, ούτε προσπαθώ να κάνω τον έξυπνο.

Επειδή και εγώ σε όλα μου τα αυτοκίνητα έβαζα castrol RS 10-60 είδα οτι ένα λάδι που είναι κορυφαίο για ένα μοτέρ μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα σε κάποιο αλλο! Δέν έχουν ξοδευτεί άπειρες ώρες και χρήματα στην έρευνα αυτή απο την BMW και κάθε άλλη εταιρεία χωρίς λόγο!
Και για να προλάβω κάποιους που θα πούν οτι όλα αυτά γίνονται για να πουλάει η BMW τα δικά της λάδια, θα σας πώ οτι δίνει επίσημα όλα τα εμπορικά ονόματα των λαδιών που πληρούν τις κατάλληλες προδιαγραφές για κάθε τύπο κινητήρα ξεχωριστά
1) Ειλικρινα δεν ξερω. Εσυ τι πιστευεις πανω σε αυτο?
Παντως θεωρω μαλλον απιθανο η θερμοκρασια λαδιου στο Μ3 η σε οποιοδηποτε αλλο αυτοκινητο να περιοριζεται στους 80 C.
2) No comment.
3) Παρακαλω ολοι για πληροφοριες ψαχνουμε.

Σιγουρα παντως δεν ειμαι εγω αυτος που θα αμφισβητησει καμια ερευνα. Εχε στο νου σου ομως πως η καθε εταιρια προτεινει το best/value λαδι και οχι το best overall.
Απάντηση με παράθεση