Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 14-07-11, 15:42
voula Ο χρήστης voula δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 7
voula is on a distinguished road
Λοιπόν,να σας πω τι είχε συμβεί στο αυτοκίνητο μου.Σας γράφω την γνωματευση που μου έδωσε το συνεργείο.
Να σας ενημερώσω οτι μένω στα Καλάβρυτα,το θόρυβο τον έκανε έξω απο την Μαλακάσα και αναγκάστηκα να φορτώσω και να στείλω το αυτοκίνητο στην Πάτρα που είναι και το συνεργείο που πήγαινα για servise. Μετά απο συμβουλή κάποιου φίλου που ξέρει απο BMW,το πήρα απο την Πάτρα (ευτύχως δεν το είχα ξεφορτώσει στο συνεργειο )και το ξαναπήγα στην Αθήνα και έγιναν οι παρακάτω διαπιστώσεις:

Εκθεση/διαγνωση Αθηνα 12/7/2011

μετα την παραλαβη του υπ αριθμ ΑΧΤ..... BMW 316i compact ιδιοκτησιας......
απο το συνεργειο μας *****......***** διαπιστωθηκαν τα εξης:

Ο κινητηρας χτυπουσε εντονα δημιουργωντας μεταλλικο θορυβο.
Διαγνωστηκε λασκαρισμα της καδενας χρονισμου του κινητηρα/ εκκεντροφορων.
(Ως γνωστον αυτο, αποτελει αιτια καταστροφης του κινητηρα).

Σε πρωτον ελεγχο ελεγξαμε τα λαδια του οχηματος. Στην φωτο 0202 φαινεται καθαρα οτι τα λαδια δεν εχουν αλλαχτει πριν απο 550χλμ οπως αναφερει το ενδεικτικο ταμπελακι ενος συνεργειου Πατρων.
Εχουμε κρατησει δειγμα σε μπουκαλι το οποιο και παραδιδουμε στην ιδιοκτητρια του οχηματος για τυχον περαιτερω τεχνικο/χημικο ελεγχο που επιθυμει.
Το φιλτρο λαδιου του κινητηρα, φωτο 0196, και αυτο δεν εχει αλλαχτει πριν 550χλμ οπως το συνεργειο Πατρων αναφερει, διοτι ειναι πληρως αλλοιωμενο/παραμορφωμενο οπως συμβαινει σε φιλτρα που εχουν να αλλαχτουν για τουλαχιστον 15-20χιλ χλμ.
Της το παραδιδουμε και αυτο.
Εφοσον εχουμε κατεστραμμενα/ καμμενα λαδια και χαλασμενο φιλτρο, αυτοματως εχουμε απωλεια πιεσης λαδιου σε ολα τα συστηματα του κινητηρα, που για να λειτουργησουν σωστα χρειαζονται υψηλη πιεση.
Εχουμε επισης μεγαλο ρισκο καταστροφης του κινητηρα εφοσον δεν προστατευεται καν, απο σωστη λιπανση.
(και μαλλιστα σε καλοκαιρινη περιοδο)
Ετσι ελεγξαμε τον τεντωτηρα της καδενας εκκεντροφορων, ο οποιος απο κακη ποιοτητα λιπαντικου και χαμηλη πιεση ειναι χαλασμενος.
Τον αντικαθιστουμε(φωτο 0207) και της παραδιδουμε τον παλαιο.
Αντικαθιστουμε και την ηλεκτροβαλβιδα πιεσης λαδιων με νεα γνησια (φωτο 0208) και παραδιδουμε την παλαια στην ιδιοκτητρια.
Αντικαθιστουμε νεο φιλτρο λαδιου, και καινουρια λαδια Bmw High-Power 10w-40w.
Ελεγχουμε το φιλτρο Αερα εισαγωγης. Το φιλτρο δεν εχει αλλαχτει προσφατα. Ειναι βρωμικο και πολυκαιρισμενο. (φωτο 0210)
Αντκαθισταται και αυτο με νεο γνησιο, και παραδιδεται το παλαιο.
Επισης η μπαταρια μαρκας DF που εχει αντικατασταθει προσφατα απο το συνεργειο Πατρων, δεν ειναι η γνησια ενδεδειγμενη Bmw.

Η χαλαροτητα του τεντωτηρα καδενας χρονισμου, απο την χαμηλη ποιοτητα λαδιων και πιεσης, προκαλωντας το λασκαρισμα της καδενας χρονισμου του κινητηρα, οδηγει σε αποσυντονιση/ξεχρονισμα, με αποτελεσμα πολλες φορες να σπανε βαλβιδες/πιστονια.
(Μεγαλη ζημια που απαιτει λυσιμο του μισου κινητηρα)
Σε χειροτερη των περιπτωσεων (σε μεγαλο ταξιδι με φορτιο), ο κινητηρας μπορουσε να σπασει 'χτυπωντας' μπιελα η μεταλλα στροφαλου, απο την κακη ποιοτητα λαδιων και φιλτρου λαδιων.(Μεγαλη ζημια που απαιτει λυσιμο ολου του κινητηρα)
Επισης ενδεικτικο συμπτωμα ειναι να μην παιρνει εμπρος το μοτερ (λογω ασυγχρονισμου).


Αυτό σημαίνει οτι απο τύχη γλύτωσα την μηχανή του αυτοκινήτου μου!
Και τώρα,ποιός μου πληρώνει εμένα όλοι την ταλαιπωρία,αλλά περισσότερο την ψυχική οδύνη που πέρασα 5 μέρες;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 14-07-11 στις 21:40 Αιτία: Αφαίρεση στοιχείων επαγγελματία
Απάντηση με παράθεση