Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #27  
Παλιά 29-01-14, 04:15
pants Ο χρήστης pants δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 29-01-2014
Μηνύματα: 3
pants is on a distinguished road
Καλησπέρα... Η οικογένεια μου έχει ένα Χ3 2.0 diesel. Έχουμε και εμείς το ίδιο πρόβλημα. Κάναμε τα service στα 30000χλ και στα 60000χλ όπως έλεγε το manual και φυσικά το τελευταίο εκτός αντιπροσωπειας σε ένα συνεργείο bmw. Τα μαστοριά με είπαν να τα κάνω πιο συχνά και να μην το αφήνω τόσα χλμ όπως λεει το βιβλίο ενώ στην αντιπροσοπεια έλεγαν αν δεν κάνει τα χλμ δεν χρειαζόσαστε να κάνουμε τίποτα και τελικά αποδείχτηκε μηραιο. Τ αμάξι έχει γύρο στα 70000χλμ και λιγότερα (δεν θυμαμαι ακριβώς πόσα) να πω ότι είναι μοντέλο 2007 και οτι δεν κινείτε συχνά. Άναψε το λαμπάκι check και εσβηνε μετά απο λίγες μέρες. Πηγε για αρχή η μητέρα μου στην bmw να δει τι είναι και την είπαν οτι το πετρέλαιο είναι μάπα που βάζει και οτι επηδη δεν κουνέτε το αμάξι έχει γίνει χάλια το μοτέρ και θέλανε να το ανοίξουν για καθάρισμα και απο λευτα 1500. Φυσικά εγώ είπα να πάμε να ρωτήσουμε και κάπου άλλου γιατί με 70000χλμ να ανοιχτή το μοτέρ δεν ειναι και το καλύτερο και τα λευτα δεν είναι και λιγα. Τελικά βγάζει στον εγκέφαλο μη σωστή μάζα αέρα σαν σφάλμα. Ανοίχτηκε η πολλαπλή εισαγωγής για καθάρισμα. Καθαρίστηκε η πολλαπλή εισαγωγής η πεταλούδα και το τετραπεταλουδο έχοντας πολύ βρόμα (2 χούφτες μαυρίλα σαν πισα βγήκε από μέσα). Με το που έφυγα από το συνεργείο ξανά άναψε το λαμπάκι πήγα πάλι πισω και μου εκανε update τον εγκέφαλο. Πίστευα οτι διορθώθηκε γιατί ειχε να ανάψει 5 μέρες αλλα σήμερα άναψε πάλι. Το αμάξι τραβάει κανονικά δεν έχει θέμα. Ο μηχανικός μου είπε οτι δεν εχει κατι και δεν ξέρει τι άλλο μπορεί να είναι. Και οτι τώρα θέλει να παει σε εναν ηλεκτρολόγο να μετρήσει τα ρεύματα. Ξέρει κανένας τίποτα άλλο?

Να πω ότι πετρέλαιο μόνο vpower μπαίνει στο αμάξι και εχω βάλει πολλές φόρες καθαριστικό πετρελαίου.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 29-01-14 στις 07:13
Απάντηση με παράθεση