Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 19-06-08, 01:33
Το avatar του χρήστη Λakedaimonas
Λakedaimonas Ο χρήστης Λakedaimonas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Μηνύματα: 176
Λakedaimonas is on a distinguished road
Εντάξει παιδιά αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Καταρχάς υπάρχει πολύς κόσμος ο οποίος πνίγεται στην δουλειά και περνάει τέτοιο πήξιμο που το τελευταίο που σκέφτεται να κάνει είναι να κατέβει σε πορεία για την βενζίνη.

Οι συγκοινωνίες σε ένα διαβολεμένα μεγάλο ποσοστό είναι ΓΤΠ!!! Και εξηγώ. Όταν έμενα κυψέλη για να πάω πολυτεχνειούπολη στο ζωγράφου εάν έπαιρνα αμάξι χρειαζόμουν περίπου 20 λεπτά άντε 30 λεπτά με κίνηση. Ενώ με συγκοινωνία είχα δύο επιλογές

1)Να κατέβω από πλατεία κυψέλης με τρόλεϊ σύνταγμα, από εκεί να πάρω μετρό για κατεχάκη, και από κατεχάκη να πάρω 242 ή 140 για πολυτεχνειούπολη ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ ΜΟΥ ΕΠΑΙΡΝΕ 45+ λεπτά ενώ αν είχε κίνηση ή καμιά πορεία...αφήστε το καλύτερα.

2)Να πάρω από πλατεία κυψέλης το 36 που θα με άφηνε κατεχάκη, και από κατεχάκη 242 ή 140 για πολυτεχνειούπολη. ΤΟΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΟ ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΚΑΝΕ 45 ΛΕΠΤΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΛΥΥΥΥ ΣΠΑΝΙΟ.

Οπότε όπως καταλαβαίνετε για μια μικρή απόσταση κυψέλη - πολυτεχνειούπολη(ε δεν ειναι και στην άλλη άκρη του κόσμου) εαν έπαιρνα ΜΜΜ ήθελα στο νερό περίπου ένα 50λεπτο. ΕΝΑ 50ΛΕΠΤΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΣΥΝΟΔΕΥΟΤΑΝ ΑΠΟ ΣΤΡΙΜΩΞΙΔΙ ΠΟΛΥ ΙΔΡΩΤΑ ΚΑΙ ΔΥΣΟΣΜΙΑ(πείτε με παράξενο...).

τωρα πείτε μου εσείς τι θα διαλέγατε...αυτοκίνητο ή μέσα μαζικής μεταφοράς

για την ιστορία απλά αναφέρω ότι όταν δεν βιαζόμουν ή δεν είχα κάποιο μάθημα να δώσω ή εργαστήριο ο χρόνος στα ΜΜΜ δεν με ένοιαζε αλλά σε αντίθετη περίπτωση το να χρησιμοποιούσα ΜΜΜ ισοδυναμούσε με μαζοχισμό! και εγώ είμαι απλά φοιτητής φανταστείτε κάποιον που δουλεύει και για αυτόν ο χρόνος είναι χρήμα στην κυριολεξία!

πλέον που είμαι άγιο στέφανο χωρίς αμάξι...αφήστε το καλύτερα...και μη μου πει κανεις για συγκοινωνίες διότι προχτες επειδή έχω το αμάξι συνεργείο για να γυρίσω πέρασα την προσωπική μου οδύσσεια! 3 ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥΠΟΛΗ ΠΡΟΣ ΑΓΙΟ ΣΤΕΦΑΝΟ!!!

Άρα θέλω να καταλήξω πως στην ελλάδα δυστυχώς (λες και το υπουργείο μεταφορών μεριμνεί υπέρ των βενζινάδων) δεν υπάρχουν πολλές εναλλακτικές πέραν του αυτοκινήτου ειδικά για κάποιον που δεν μένει στο κέντρο. Σχετικά με τα ποδήλατα... ε οκ τι να λέμε πάρτε εσείς το ποδήλατο τραβάτε στο κέντρο με όλες τις ανηφόρες και κατηφόρες και μετά αν έχετε όρεξη για δουλειά....

εγώ σκεφτόμουν πιο δραστικά μέτρα...όπως μολότωφ στα βενζινάδικα
__________________
Wheels of fire burn the night, Ride across the sky!!!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/signaturepics/sigpic5026_4.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Λakedaimonas : 19-06-08 στις 01:36
Απάντηση με παράθεση