Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 03-04-08, 14:01
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Εμενα είχα μαμα MICHELIN MXV4, το οποίο και καταργήθηκε πριν 2 χρόνια.
Επειδή το παρέλαβα μεταχειρισμένο (και με αρκετά φθαρμένα λάστιχα) δεν τα κράτησα σχεδόν καθόλου, οπότε δεν τα σχολιάζω.
(Στο Honda CR-V που είχα Bridgestone Dueller 694 - 215-65/16 είχα καλό κράτημα αλλα πολύ θόρυβο, 50-50 γαρ...)
Με τα νεα λάστιχα όμως έκανα 12,000 χλμ, σε διάφορες συνθήκες (πχ Αυστρία, με -18οC) και ταχύτητες 140-160 (στο εθνικό τους δίκτυο) και το κράτημα ήταν εξαιρετικό!
Επίσης και στην Ελλάδα όλο αυτό το διάστημα εχω άριστο κράτημα (και σε βρεγμένο οδόστρωμα), καθόλου θόρυβο και άριστο κράτημα στις στροφές.

Η κατανάλωση μάλλον εξαρτάται και από την διάσταση (η συγκεκριμένη είναι η μικρότερη που προσφέρεται για το Χ5) οπότε δεν νομίζω οτι πάει παρακάτω...(εχω περίπου 9Lt/100Km). Τώρα, τα άλλα που λένε για οικονομία καυσίμου με το ένα ή άλλο λάστιχο, τι να πω, δεν έχω μέτρο σύγκρισης

Τώρα, σε 18 ή 19 inches τροχούς, μπορεί να κρατάει καλύτερα, αλλα εμένα δεν με χαλάει.

Πάντως, να πω την αμαρτία μου, σκέφτομαι τον επόμενο χειμώνα να πάρω και ένα σετ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ λάστιχα (επειδή πάω συχνά χιόνια)... για την δύσκολη/κακία ώρα...
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση