Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #130  
Παλιά 21-05-17, 21:05
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 23-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Καλησπερα..συνεχιζω το θεμα με βομβαρδισμο ερωτησεως προς τους γνωστες!παρακαλω την πολυτιμη βοηθεια σας..
Λοιπον..αρχικα εχω καταναλωση λαδιου στο 46αρι compact μου n42b18!(πρωτοτυπο..)δηλ γυρω στο 1λτ στα 4000 χλμ..εδω να προσθεσω οτι δεν εχω παρατηρησει αν υπαρχουν γενικα διαροοες παρα μονο της αντλιας κενου που την επισκευασα..επισεις στο ψευτοκαπακο ειδα λαδια στο ο-ring που κουμπωνει η στρογγυλη φισα!του valvetronic να φανταστω ειναι αυτη..(εβγαλα φισα κ ειχε λαδι μεσα..να φανταστω επικινδυνο για βραχυκυκλωμα)τωρα vanos,καρτερ κτλ δεν εχω ιδεα αν χανουν..θα παω να το κοιταξω ομως κ θελω να μου πει καποιος γνωστης n42 που αλλου μπορει να υπαρχει πιθανη διαροη λαδιου σ αυτον τον κινητηρα..εκτος στα τσιμουχακια που θελουν φυσικα αλλαγμα!
Ενα αλλο θεμα που θελω να ρωτησω ειναι,τι παιζει με το λαμπακι λαδιου(κιτρινο)..ποτε αναβει?γιατι δεν μου εχει αναψει ποτε!μαλλον..μια φορα μου αναψε για δευπτερολεπτα οταν αναψα την 2η σκαλα(πριν μιζαρω)κ εκτοτε..ποτε ξανα...
Σημερα κοιταξα λαδια κ ηταν λιγο πιο πανω απ το min!ελαχιστα δηλαδη..βαζω μπροστα λαμπακι τπτ..ολα κανονικα..(δεν επρεπε να αναψει?)λεω μηπως εχει χαλασει ο αισθητηρας λαδιου?η μηπως εχουνε κανει καμια μαιμουδια κ εχουνε γεφυρωσει τπτ κ δεν αναβει?παιζει τπτ τετοιο?
Και τελευταιο ερωτημα..ο δεικτης του λαδιου παρουσιαζει σκουρια..τον εχω αλλαξει με ενα μεταχειρο γιατι αυτος που ειχε ηταν τιγκα σκουριασμενος!αλλα κ αυτος παρουσιαζει τα ιδια συμπτωματα..δηλ το χειμωνα με κρυο κ υγρασια,αν κανω μερες να τον ελενξω κ τον τραβηξω κολλαει κ σε ενα συγκεκριμενο περιπου σημειο πιανει σκουρια κανονικα!επισεις εχει αυτη την λευκη γλιτσα,χωρις ομως να χανει την παραμικρη σταγονα παραφλου!καθολου τπτ δεν συμπληρωνω ποτε!(φτου φτου)αντιθετος το καλοκαιρι δεν εμφανιζετε ποτε αυτη η γλιτσα στα λαδια κ ο δεικτης δεν ποιανει σκουρια..μπορει καποιος να μου πει που οφειλετε αυτο?τι συμβαινει?μπαινει απο καπου υγρασια στα λαδια?castrol 5w30 edge titanium!αλλαγη σε λιγοτερο απο 5000χλμ..(μην ψαρωνετε..2 αλλαγες εχω προλαβει να κανω στον 1.5 χρονο που εχω το αμαξι)!οποιος μπορει ας βοηθησει στα ερωτηματα μου!ευχαριστω!

Υ.Σ τι σεντονι ειναι αυτο..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση