Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 15-07-08, 13:20
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και έχω το νέο Mini (S), έχω οδηγήσει και το προηγούμενο μοντέλο. Θα πώ επιγραμματικά την γνώμη/εμπειρία μου και το τι έχω ακούσει από φίλους που το έχουν.

- Τα πρό face lift είχαν κάποια θεματάκια με τριγμούς και τη συναρμογή του ταμπλό. Τίποα σοβαρό, αλλά είναι εκνευριστικό.
- Το προηγούμενο μοντέλο έβγαινε πέρα από την νορμάλ ανάρτηση και με 2 ακόμα επιλογές, Sport & Sport Plus. Η 2η είναι υπερβολικά σκληρή και χαμηλή για την Ελλάδα, ειδικά με τις 17αρες...καλό είναι ανα αποφύγεις τέτοια αυτοκίνηταα, γιατί είναι περισσότερο καταπονημένα.
- Το S δεν είχε ιδιαίτερο θέμα με τον Kompresor (163ps τα πρώτα, 170ps τα facelift), έχει μεγαλύτερη αντοχή από το Turbo, αρκεί να μην έχουν γίνει μετατροπές που σχετίζονται με την πίεση, χωρίς να έχουν αλλάξει και άλλα πράγματα.
- Τα πρώτα μοντέλα έπασχαν από προβλήματα στο κιβώτιο, οπότε να το ελέγξεις.
- Γενικά είναι πολύ ευχάριστο αυτοκίνητο, πολύ καλό κράτημα και παιχνιδιάρικο και λόγω μήκους και βολικό για την πόλη. Είναι ένα ακριβό παιχνίδι, αλλά τα αξίζει τα λεφτά του (άλλο αυτοκίνητο με ανεξάρτητα ανάρτηση πίσω δεν υπάρχει στην κατηγορία του).
- Τα φρένα κουράζονται σχετικά εύκολα και μια μετατροπή που έκανα αρκετοί ηταν να βάλουν μεγαλύτερους δίσκους από το JCW (το νέο Mini έχει στάνταρ δίσκους με διάμετρο ίδια με του προηγούμενου JCW).

Για ανταλλαγή μπορείς να ρωτήσεις σε BMW/Mini dealer....(αν θές περισσότερες info στείλε μου ΠΜ μην κάνω διαφήμιση).
- Όντως έχουν θεματάκια με τριγμούς του ταμπλό.
-Το R53 S δεν είχε καμιά επιλογή σαν έξτρα ανάρτηση, εκτός της Works. Τα απλά Cooper είχαν σαν extra την ανάρτηση Sport Plus, η οποία είναι η ανάρτηση του S αυτούσια. (ελατήρια αμορτισέρ αντιστρεπτικές)
-Προβλήματα στο κιβώτιο όντως είχαν, τα απλά Cooper. Τα S από όσο ξέρω δεν είχαν κάτι διαίτερο.
- +1000
-Βελτιώνεται κατά πάρα πολύ ένα σετ σωληνάκια και καλά υγρά.
Απάντηση με παράθεση