Θέμα: Μπαξ Νο. 9
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 08-10-09, 18:19
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nfot Εμφάνιση μηνυμάτων
@ Stratos : αξιζει να μπουν οι Forge σκαστρες, σε μαμα κινητηρα; Καινουριες ή μεταχειρω;

Αλλαξα ολες τις ασημι επενδυσεις του εσωτερικου με αλλες carbon look, γιατι ηταν πολυ φανταχτερες οι μαμα.
Οι σκάστρες αλλάζονται κυρίως για λητουργικούς λόγους. Πήγα σε αυτή την κίνηση ύστερα απο αρκετό διάβασμα για τα πλεονεκτήματα που υπάρχουν σε σχέση με τις εργοστασιακές.

Επέλεξα τισ Forge γιατί επανακυκλοφορούν τον αέρα στο σύστημα και δεν τον εκτονώνουν στο περιβάλλον. Έτσι αποφεύγεται πιθανό "μπέρδεμα" του κινητήρα. Ο σημαντικότερος λόγος είναι η απόκριση και η ρυθμησιμότητα του γκαζιού. Στην αρχή νόμιζα οτι ήταν lag (μην βαράτε λέμε) όταν πάταγα τέρμα το γκάζι, αλλά ύστερα απο διάβασμα κατάλαβα οτι οι εργοστασιακές σκάστρες λόγω γεωμετρίας αργούν λίγο να κλείσουν με αποτέλεσμα να φαίνεται μια ελάχιστη υστέριση.

Επίσης επιτρέπουν την ρυθμησιμότητα όταν έχεις 1/4 πατημένο το γκάζι και το πατήσεις 3/4. Όχι οτι δεν υπάρχει εξ' αρχής, απλά βελτιώνεται λιγάκι. Όλα αυτά δεν είναι δικές μου παρατηρήσεις αλλά τα διάβασα σε ξένα fora.

Τέλος, δεν κάνουν δυνατό τσάφ - τσούφ όπως κάτι Ιαπωνικά φτερουγοφόρα, αλλά ένα διακριτικό, λιιιιιιγο πιο έντονο σφυριγματάκι απο τις εργοστασιακές.

Μόλις τις παραλάβω και τις βάλω θα σου πώ και τις δικές μου εντυπώσεις.

Αν ενδιαφέρεσαι για μεταχειρισμένες πες μου να σου στείλω με πμ για κάποιον που πουλάει τις δικές του....
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση