Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 20-11-10, 11:38
Toli67 Ο χρήστης Toli67 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-11-2010
Μηνύματα: 12
Toli67 is on a distinguished road
Δεν τραβάει!!! Πρόβλημα Ρυθμιστή Αέρα?

Παιδιά καλησπέρα.

Έχω ένα BMW X3 2000cc Diesel μοντέλο 2006. Έκανα αλλαγή λαδιών κάθε 30.000χλμ όπως γράφει το manual αν και στην BMW μου είχαν πει να τα αλλάζω κάθε 10-15.000χλμ γιατί στην Ελλάδα τα πετρέλαια δεν είναι τόσο καλά και οι δρόμοι μας έχουν σκόνη κλπ.

Στα 60.000 χλμ έκανα στην BMW το κανονικό σέρβις χωρίς να παρευρίσκομαι. Δεν ξέρω τι ακριβώς λάδια (τι ΣΑΕ κλπ) μου βάλανε.

Στα 76.000 χλμ περίπου μου άναψε για λίγο 2-3 φορές το λαμπάκι του κινητήρα, ενώ ήδη από πιο πριν είχα αρχίσει να νιώθω ότι αργεί να “αρπάξει” στις χαμηλές στροφές. Το πήγα σε άλλο (όχι στην αντιπροσωπεία) εξειδικευμένο (όχι εξουσιοδοτημένο) συνεργείο που φτιάχνει όλο BMW. Όταν το πήγα το λαμπάκι ήταν σβηστό. To έβαλε στον εγκέφαλο και μου είπε ότι ήταν καμένοι 2 από τους 4 προθερμαντήρες. Επειδή δεν μπορούσα να το αφήσω για φτιάξιμο μου είπε ότι δεν έχει πρόβλημα να το κυκλοφορώ και ότι ενδεχομένως το χειμώνα να μην έπαιρνε τόσο εύκολα μπροστά. Όντας αρχές καλοκαιριού το άφησα για να το φτιάξω όταν θα είχα ευχέρεια χρόνου κατά το φθινόπωρο. Παράλληλα έκανα και μια αλλαγή λαδιών γιατί εκεί που κινούμουν το καλοκαίρι είχε όντως πολύ χώμα και σκόνη.

Για ένα – ενάμισι μήνα το κινούσα ενώ το λαμπάκι άναβε όλο πιο συχνά και για πολύ μεγαλύτερα διαστήματα ενώ και το “άρπαγμα” επιδεινωνόταν. Ξαναπάω στο ίδιο συνεργείο με το λαμπάκι αναμμένο. Το κοιτάζει ο άλλος μηχανικός (είναι 2 συνεταίροι) και μου λέει ότι ο εγκέφαλος του λέει ότι είναι ο αισθητήρας-ρυθμιστής αέρα (το οποίο το επιβεβαίωσα και με μια επίσκεψη στην αντιπροσωπεία της BMW).

Αλλάζουμε τον ρυθμιστή αέρα και τους 2 προθερμαντήρες. Μόλις το δοκιμάζουμε, πήγαινε ακόμη χειρότερα.
Το κρατάει μέσα 1-2 μέρες και ανοίγει την πολλαπλή εισαγωγής αέρα. Είχε πιάσει 1 δάχτυλο (κυριολεκτικά) μάκα, λίγδα. Την έβγαζε με το κατσαβίδι. Καθαρίζει την πολλαπλή εισαγωγής και εξαγωγής αλλά σίγουρα λίγδα θα είχε πιάσει και μέσα στον κινητήρα. Για εκεί έβαλε ένα υγρό (βελτιωτικό καυσίμου) στο πετρέλαιο για να καθαρίσει (αν καθαρίσει ποτέ) σιγά σιγά. Μου είπε ότι όλο αυτό έγινε επειδή δεν άλλαζα τα λάδια πιο συχνά (μου πρότεινε κάθε 10000χλμ)

Μόλις πήρα το αυτοκίνητο ήταν όπως και πριν όσον αφορά το τράβηγμα όμως μετά από 30 χλμ το λαμπάκι του κινητήρα ξανάναψε (ανάβει για 50-100 χλμ, σβήνει για άλλα τόσα και ξανανάβει) . Μου είπε ότι το φαντάστηκε ότι θα γίνει αυτό καθώς ο κινητήρας θα “καθαρίζει” σιγά σιγά και να παρατηρώ αν τα διαστήματα γίνονται πιο αραιά (δηλαδή βελτιώνεται) ή μικραίνουν και ότι το αυτοκίνητο δεν έχει πρόβλημα και μπορώ να χρησιμοποιώ άφοβα. Τελικά βλέπω ότι τα διαστήματα μάλλον μικραίνουν παρά αραιώνουν ενώ αρχίζω να διαβλέπω μια μείωση στο “άρπαγμα”.

Τώρα έβαλα ακόμη ένα μπουκαλάκι βελτιωτικό καυσίμου (της Wurth) για καθάρισμα στο πετράλαιο. Αγόρασα και άλλο ένα (Wurth επίσης) πολύ πιο ισχυρό καθαριστικό κινητήρα, το οποίο το ρίχνεις μέσα στο λάδι, δουλεύεις τον κινητήρα για 10 λεπτά και αμέσως κάνεις αλλαγή λαδιών. Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμη καθώς περιμένω να δω αν θα βελτιωθεί η κατάσταση με το 2ο βελτιωτικό που έβαλα στο πετρέλαιο.

Έχει κανείς καμιά ιδέα που μπορεί να οφείλετε το όλο πρόβλημα; Αυτά τα βελτιωτικά καυσίμου και καθαριστικά κινητήρα είναι ασφαλή ή μήπως το κάνω χειρότερα.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη αν σας κούρασα.
Απάντηση με παράθεση