Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 27-02-11, 23:21
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
ΣΛΟΒΑΚΙΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΣΕΡΒΙΑ – ΠΓΔΜ – ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ

Την επομένη (Σάββατο) φύγαμε 6 τοπική, 7 ώρα Ελλάδος με μόνο 4 ώρες ύπνο ο ξάδελφος μου, η αδελφή του και εγώ για Ελλάδα. Με το χιόνι που είχα δει την προηγούμενη ημέρα υπολόγιζα να φτάσω στην καλύτερη 22.00 το βράδυ Ηγουμενίτσα ή στη χειρότερη ξημερώματα Κυριακής. Αμ δε….

Ο δρόμος σε όλες τις χώρες όχι μόνο δεν είχε χιόνια παρά την κατά διαστήματα χιονόπτωση αλλά ήταν και στεγνός ακόμα και στη Σερβία! Για να μη πολυλογώ πήγαινα σχεδόν σε όλο το δρόμο 180 – 220 χιλιόμετρα με cruise control. Τα 220 είδα στο GPS ότι ήταν 210 πραγματικά και δεν τα ξεπέρασα γιατί τα χειμερινά μου ελαστικά έχουν δείκτη ταχύτητας Η, δηλαδή 210χλμ/ώρα
Παρόλα αυτά και επειδή πήγαινα για ώρες με τέτοια ταχύτητα τα λάστιχα μύριζαν καμένο συνεχώς αλλά κόλλαγαν σαν βεντούζες στο οδόστρομα.
Το μοναδικό κακό κομμάτι της διαδρομής είναι τα περίπου 100 χιλιόμετρα από το Βελιγράδι και προς το Nis, στο δρόμο για Νότια Σερβία. Εκεί έχει πολλές στροφές και πολλές νταλίκες αλλά ξεμπέρδεψα αρκετά γρήγορα. Τα υπόλοιπα κομμάτια ακόμα και όπου δεν είναι αυτοκινητόδρομος σου επιτρέπουν να πας πολύ γρήγορα.

Στη ΠΓΔΜ, στο δρόμο για Ελλάδα και όταν θα περάσετε την διασταύρωση για Σκόπια ο δρόμος είναι αυτοκινητόδρομος (ο Θεός να τον κάνει). Μετά από αρκετή ώρα τελειώνει ο αυτοκινητόδρομος και έχει όριο ταχύτητας 80χλμ/ώρα. Το αργότερο μετά από 2-3 χιλιόμετρα έχει μπλόκο της αστυνομίας. Σας το λέω στάνταρ αυτό. Το έχω τσεκάρει πολλές φορές. Αν σας πιάσουν να τρέχετε στείλτε μου pm να σας πω πως ξεμπερδεύεις άνετα

Highlight: σχεδόν όλοι οι μακάκες στο δρόμο ήταν Έλληνες. Άλλος με προβολείς ομίχλης αναμμένους στον ήλιο όταν παντού στο εξωτερικό πας με αναμμένα τα πορείας και τίποτα άλλο (εκτός και έχει ομίχλη), άλλος στην αριστερή λες και την έχει νοικιάσει όταν παντού στο εξωτερικό η αριστερή είναι ΜΟΝΟ για προσπεράσεις κτλ κτλ κτλ
Μπορεί να σας ακούγονται υπερβολικά αυτά που λέω αφού εδώ έχει καταντήσει η δεξιά για προσπεράσεις και εξαίρεση η σωστή χρήση φώτων αλλά σε ταξίδια στο εξωτερικό κάτι τέτοιοι μακάκες είναι σα τη μύγα μες το γάλα.

Με τόσες καθυστερήσεις για τελωνειακούς ελέγχους αλλά και με 5 στάσεις για βενζίνη και φαγητό, η μέση ταχύτητα κατέληξε στα 140χλμ/ώρα παρά το ότι στο δρόμο πήγαινα συνέχεια 200ρισμένος. Η κατανάλωση στα 11 ltr/100km. Όχι άσχημα για τις ταχύτητες αυτές…

Ώρα άφιξης στην Ηγουμενίτσα 19.30
Ούτε στα καλύτερα μου όνειρα δεν το φανταζόμουν ότι θα μπορέσω ουσιαστικά να το κάνω Ελλάδα Σλοβακία για καφέ…
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση