Θέμα: e46 318ι lpg,maf?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 04-11-12, 19:16
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Στο ίδιο αυτοκίνητο με εγκατάσταση υγραερίου είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Το αμάξι σου είναι μια χαρά. Κανένας αισθητήρας δεν ευθύνεται για αυτό. Αυτό που θα κάνεις είναι να πας στον εγκαταστάτη του υγραερίου, να βάλει το αυτοκίνητο στον υπολογιστή και να ρυθμίσει τη ροή του υγραερίου. Και εμένα μου το έκανε αυτό και έριχνε λιγότερο υγραέριο από αυτό που έπρεπε με αποτέλεσμα το διαγνωστικό να βγάζει φτωχό μίγμα. Για αυτό το λόγο σου ανάβει το λαμπάκι της μηχανής. Αυτός είναι επίσης και ο λόγος που οι στροφές σου δεν είναι σταθερές. Το ίδιο πρόβλημα είχα. Μην ψάχνεσαι. 5 λεπτά δουλειά είναι. Επαναπρογραμματισμός εγκεφάλου. Έχω κάνει 30.000 χλμ περίπου με υγραέριο. Ακόμη και σήμερα όταν το αυτοκίνητο δουλεύει σε βενζίνη οι στροφές του ρελαντί παίζουν σε ένα φάσμα περίπου 100 στροφών προς τα κάτω και το αυτοκίνητο είναι σαν μπουκωμένο. Μόλις μπει το υγραέριο όλα έρχονται στο φυσιολογικό. Αυτό ενώ το είχα ψάξει πάρα πολύ καιρό σε πολλούς εγκαταστάτες, αντιπροσωπείες και εξουσιοδοτημένα δεν βρήκα την αιτία. Δεν είναι όμως ενοχλητικό και το έχω αφήσει, αφού σε ένα λεπτό μπαίνει το υγραέριο.