Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #16  
Παλιά 14-12-09, 08:42
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό δεν είναι το γνήσιο της BMW παρεπιπτόντως
xexexe !!! ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chief Εμφάνιση μηνυμάτων
το AUTOLOGIG ειναι καλυτερο.
Ρε Χριστόφορε τι είναι αυτά που λες !!!!!!!!

Το gt1 είναι ΤΟ ΕΠΙΣΗΜΟ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΛΗΡΕΣ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΓΙΑ BMW !!!

Για να μη παρεξηγηθώ εννοώ το software και η κεφαλή ... το αν θα δουλέψεις μέσω λαπτοπ , πισι ή του επίσημου bmw hardware ΔΕΝ έχει καμία σχέση !!!

Με ΚΑΝΕΝΑ άλλο πρόγραμμα - διαγνωστικό δεν μπορείς να ΚΑΝΕΙΣ και να ΔΕΙΣ αυτά που κάνεις με το gt1 ... με τα autologic etc κάνεις το 1/100 των ελέγχων και ΜΕ ΥΠΟΨΙΑ ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΩΣΤΑ !!!

Για να καταλάβεις τι εννοώ φαντάσου να προσπαθείς να μεταφράσεις από Αγγλικά με google χωρίς να ξέρεις τη γλώσσα βασιζόμενος στο on line λεξικό !!!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από S38B38 Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
PS: Να προσθέσω εδώ ότι το αμάξι προχτές μου φάνηκε ....αργό, ότι δεν πήγαινε ...
Αυτό το έχουν ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΛΟΙ !!!

Η μεγάλη πλάκα είναι τα παιδία που πήραν τώρα Μ3 στο ντραγκστερ και πατάνε μεταξύ τους όλη μέρα !!! ... κατα καιρούς γίνονται ανάποδα αποτελέσματα (τη μία ο ένας την άλλη ο άλλος) χεχεχε !!!

Αυτό που θεωρώ είναι ότι ο S54 είναι ΠΑΡΑ πολύ ευαίσθητος στη θερμοκρασία και γενικά με ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ η ECU "κόβει" επι τόπου avance και κάνει αμέσως adapt !!!

Eπίσης πολύ ευάισθητο πράγμα είναι το ΜΑΦ !!! ... είναι πολύ συχβό φαινόμενο να "διορθώνει" η ECU λόγω ΜΑΦ !!! ...

σε επόμενο πάτημα κάτι πάλι αλλάζει (θερμοκρασία , σκουπιδάκι στο ΜΑΦ κτλ κτλ) και το αμάξι πάει αρκετά ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ !!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από saul m3 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Ο ΜAF ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ ΜΟΤΕΡ,ΚΑΛΗ Κ Η ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΠΤ.
2)ΟΣΟ ΑΝΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΕΙΧΑ ΣΤΟ Μ3 ΜΟΥ ΕΙΣΜΑΝ ,ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΩΡΑΙΟ ΗΧΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΟΔΟΣΗ.ΕΒΑΛΑ MAGNAFLOW ΜΕΣΑΙΟ Κ ΤΕΛΙΚΟ ΜΕ HJS KATAΛΥΤΕΣ Κ ΤΟ ΑΜΑΞΗ ΑΛΛΑΞΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΣΕ ΑΠΟΔΟΣΗ ΑΣΕ ΠΟΥ Ο ΗΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΞΕΡΟΣ.
3)ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ SMG ΞΕΧΝΑ ΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ.ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΟΜΩΣ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ 3 Μ 4 ΑΜΑΞΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.
ΥΓ1.TA ΑΛΟΓΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΑΓΑΛΙΑ ΛΕΜΕ ΕΔΩ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΤΑ 20 Κ 30 ΑΛΟΓΑ ΣΤΟ Μ3 ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ ΥΠΟΘΕΣΗ ΜΕ ΦΠΕ.
ΠΛΗΝ ΤΟΥ Υ.Γ. ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΣΩΣΤΟ ΜΗΝ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ ΚΙ ΟΛΑΣ ΓΙΑ ΤΑ 1,2,3