Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 05-04-08, 11:29
tsilis Ο χρήστης tsilis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Μηνύματα: 559
tsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura abouttsilis has a spectacular aura about
Εχω την εντύπωση ότιο το kit steering angle έχει να κάνει με το πλάτος της ζάντας,και εμμέσως με το φάρδος του ελαστικού,καθώς και με το offset αυτής.

Τα ερωτήματά σου τα απάντησε ο Νίκος-fairytale,απλώς θα επαναλάβω το εξής:
όταν λανσαρίστηκε η Ε36 η διάσταση 205-60-15 θεωρείτο χαμηλού προφίλ.
Από την εμπειρία μου τη μικρή, αγάπησα την αίσθηση ανεμελιάς που μου έδιναν τα 205-60-15 στους κακούς Ελληνικούς δρόμους,και παράλληλα δεν μπορώ να πω ότι είχα σημαντικό πρόβλημα στριψίματος.
Είναι πολύ συγκεκριμένες οι περιπτώσεις που τα λάστιχα με "άφηναν" (στο turn in σε πίστα ή σε δρόμο με πολύ καλό οδόστρωμα...),σε κάθε άλλη περίπτωση έχαναν την πρόσφυση,προτού "μαγουλιάσουν" σημαντικά
Βάζοντας 205-55-16 ομολογώ πως η αίσθηση είναι καλύτερη παντού (όχι κραυγαλέες διαφορές),ενώ οι επιδόσεις είναι αμετάβλητες.Ωστόσο η άνεση έχει επηρρεαστεί αρνητικά,όπως και η ψυχολογία μου όταν περνώ από δρόμους Νεοελληνικούς..

Συνολικά,ως καλό συμβιβασμό μεταξύ σπορ αίσθησης και δρόμου άνεσης,θεωρώ πως τα 205-55-16 είναι άριστη επιλογή,ενώ με την άνοδο σε 17άρια και 225-45-17,μάλλον θα χάσεις περισσότερα από ότι θα κερδίσεις,τουλάχιστον σε νορμάλ is,το οποίο κινείται στους συνηθισμένους δρόμους και πάει πίστα σπάνια ή ποτέ...(o Nick Compact ξέρω ότι διαφωνεί με αυτή την άποψη! )
Απάντηση με παράθεση