Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #78  
Παλιά 25-05-13, 16:46
Death007 Ο χρήστης Death007 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-05-2013
Μηνύματα: 37
Death007 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Driver M Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να κάνεις μετατροπή μια Ε9Χ κοστίζει πολύ ακριβότερα απ'ότι μια Ε46.
Άσε που τόσο που έχουν ξεφτυλιστεί οι τιμές στα μεγάλου κυβισμού, αξίζει σίγουρα καλύτερα να πάρεις μια 330 Ε92 παρά μια 316 και μετά να την κάνεις 330.

Επειδή πάντως βλέπω ότι το budget σου δεν είναι για Ε9Χ και μάλιστα δίλιτρο, το καλύτερο που'χεις να κάνεις είναι να πάρεις μια 325 Ε46 πριν το 2003, ώστε να έχεις και γκάζι και να γλιτώσεις έκτακτες εισφορές κλπ. Σίγουρα θα δίνεις παραπάνω χρήματα για τέλη, αλλά απ'το να κάνεις μετατροπές κλπ που θα σου κοστίσουν κανα 3χιλιαρο στην ξεφτύλα, αξίζει περισσότερο να δίνεις 3-4 εκατοστάρικα το χρόνο παραπάνω και να το πάρεις απευθείας 6κυλινδρο.

Καλό το σκεπτικό σου,απλά όπως τόνισα σε αρχικά ποστ μου οι μετατροπές που είχα στο μυαλό μου,και μάλλον ήταν λάθος δεν είναι του παρόντος. Τώρα απλά θέλω ένα καλό αμάξι όπως το Ε92 316 που το σήμα του είναι 265 € το χρόνο. Ακόμα ψάχνω βέβαια,και έχω βρει μερικά σε τιμές 12 έως 15 χιλιάρικα. Απλά οι τιμές στην αγορά αυτοκινήτων είναι πια ξεφτύλα και ειδικά στα 2λιτρα...δηλαδή προτιμώ να πάρω μια Ε92 316 και να φτιάξω αργότερα τι θέλω εγώ,παρά να πάρω ένα έτοιμο...αυτά
Απάντηση με παράθεση