Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 23-03-12, 17:15
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Veldrin Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαχαχαχα, ευτυχώς που το είδα έστω και τώρα. Κοιτούσα το θέμα και λέω "καλά πότε το έγραψα εγώ αυτό;" Αλλα μετά μου έκοψε ! Πραγματικά ευχαριστώ πολύ για τις περιγραφές ! Θα συμφωνήσω πλήρως. Βρέθηκα εκεί για διακοπές προ διετίας το καλοκαίρι, 15 ημέρες, πολύ πιο βόρεια, στο Τρόμσο, και πραγματικά ήταν μαγικά, και οι άνθρωποι πολύ πιο ανοιχτοί απο ότι μας περιγράφουν εδώ ως στερεότυπο.

Μαθαίνω σκανδιναβικά εδώ και 2 μήνες γιατί έχω σκοπό να βρώ εκεί δουλειά στις πετρελαικές τις βόρειας θάλασσας που ζητάνε αρκετά την ειδικότητα μου. (Γεωτεχνικός-Περιβαλλοντολόγος και τώρα κάνω το master μου στην Ενέργεια σε Αγγλικό πανεπιστήμιο). Εχω ήδη στείλει βιογραφικά να με πάρουν ως graduate και σταυρώνω δάχτυλα, αλλιώς θα πάω εκεί πόρτα πόρτα. Θα το κυνηγήσω όσο δεν πάει. Οι συνθήκες ζωής δε χωράνε στο μυαλό της Ελληνικής καθημερινής μας πραγματικότητας. Το αυτοκίνητο έχω σκοπό να το πάρω μαζί. Θα γεράσω μαζί του γιατί το αγαπάω !

Εδώ δεν υπάρχει περίπτωση, Γερμανία δεν πάω απο επιλογή, η Αγγλία είναι νέκρα απο νέες δουλειές, η Αυστραλία είναι μακρυά οπότε το θεωρώ κάτι παραπάνω απο ιδανικό.

Υ.Γ : Καλά οι γυναίκες... ΖΗΜΙΑ. Και μόνο που σκέφτομαι τι διάολο έβλεπα... Και λές σε ευχαριστώ Θεε μου που με έκανες μελαχρινό !
Πολυ καλα θα κανεις να το ψαξεις οσο δε παει για να βρεις δουλεια εκει και το παν ειναι να μην απογοητευτεις απο τυχον αναποδιες, κακοτυχιες και δυσκολιες. Βεβαια σου ευχομαι απο μεσα απ την καρδια μου και με καθε ειλικρινια, ολα να σου πανε πριμα, να βρεις γρηγορα δουλεια, καλη με ενδιαφερον και αντικειμενο, πολλα φραγκα και μια...Βικινγκογκομενα να γουσταρεις!
Το αμαξι πουλα το! Και στο λεω εγω ο κολλημενος-παντρεμενος με το ιδιο αμαξι! Με τα λεφτα που θα παρεις απο αυτο, εστω και λιγα, θα σε βοηθησουν να ξεκινησεις λιγο πιο ανετα εκει...Κι οταν με το καλο πιαστεις με δουλιτσα, που στο ευχομαι, παρε ΟΤΙ πραγματικα γουσταρεις, βεβαια καλυτερο απ την 116 που μετα θα σου ειναι μια καλη αναμνηση!
Μακαρι να ειχα κι εγω τη δυνατοτητα (χωρις αυτοκτονικο ρισκο...) να παραταγα τη δουλεια μου και να εκανα κατι παρομοιο, ψαχνοντας μια νεα τυχη εξω. Αλλα για μενα πλεον ειναι τεραστιο ρισκο να τα βροντηξω ολα και να την κανω, οποτε κανω την κοτα, καθομαι εδω στο κ*λοχανειο, μπουκωνω οτι κι αν μου κανουν, κανω τουμπεκι και υπομονη μεχρι να δω που θα με παει αυτη η καταντια.

Φιλε Veldrin σου ευχομαι συντομα οτι καλυτερο, ειμαι σιγουρος πως μια τετοια επιλογη για μια ζωη σε μια τετοια χωρα ειναι η καλυτερη αυτη την εποχη. Και η Ελλαδα....
Θα τη βλεπεις στις αδειες σου και θα τη χαιρεσαι καλυτερα γιατι θα σαι ανετος και χωρις μιζερια!
Και παλι, καθε τυχη...
Απάντηση με παράθεση